Filatelista

СТЕВАН В. СТОЈНИЋ_

Пред нама је издање каталога „Југофилателије“ за 1952 г., који у потпуности задовољава потребе наших филателиста, али је несумњиво, да би могао бити још И бољи.

Готово сви, мени познати, каталози су

у ствари ценовници оне трговине марака, која их издаје. Међутим, каталози већ одавно ве испуњавају тај свој основни задатак, због којега су управо и створени тј. да се

на основу њих проучавају марке код дотичне фирме. Ово су само изузетни и ретки случајеви. •

Данашњи каталози марака првенствено служе за међусобно регулисање продаје, односно размене марака између филателиста, као и за уређивање збирк= марака. Због тота, обично, све те фирме, које издају каталоге, издају и албуме за марке.

Ја верујем да ће и наша „Југофилателија“ увидети потребу и приступити издавању албума, јер је то један од главних путева ка аматерској филателији. која се код нас, као главни циљ филателије, толико наглашава.

Међутим, албуми се обично не слажу са каталозима у погледу распореда материјала, што у многоме отежава уређивање збирке.

Главни и општи предмет аматерског сакупљања марака треба да буде генерална збирка, у коју се марке уносе хронолошким редом, како су издаване не одвајајући поједине врсте марака у одвојене групе, Ово

НАШ КАТАЛОГ

издвајање појединих група, како су оне данас обично каталогизиране, чине збирку, односно поједине њене делове монотоним.

Према томе, ако би „Југофилателија“ предвидела издавање албума наших земаља, требало би извршити пренумерацију марака у каталогу у духу предњег. Пример

оваквог уређења каталога је „Каталог ма-

рака балканских земаља“, издање Српеког филателистичког бироа у "Београду 1945 г.

Сматрам да је у томе каталогу логично, што издања Југославије од 1918 године за Босну и Херцеговину, Хрватску и Словенију нису одвојена у посебне групе, јер су све те марке имале франкатурну вредност на целој територији Југославије. Међутим, покрајинска издања Д.Ф. Југославије треба да остану одвојена.

Поред опште примедбе имао бих и неколико посебних примедаба:

1) Код каталогизирања словеначког издања (1919—920) пропуштено је каталогизирање мешовитог пробода (пиласти и цртасти) код марака од 10, 20 и 30 вин. Каталогизирање боја овог издања пренето је из DOOR O марака југословенских зема-

(издање Ф,С.Х.). Том приликом пропуштено је да се из свеске 5, са стр. 266 тач. 4 пренесе и овај мешовити пробод.

Исто важи и за порто марке бр. 38-40.

2) Код Барање није тачна примедба на стр. 104: „код бр. 1—45 постоје два типа

а

претиска.......