Filatelista
10 коп. зелена (Слика: проучавање ледене коре. коп. ултрамарин и црвена Слика: једна научна станица на Антарктику и пингвини. 15. IX. 1959. — Још једна спомен марка за Међународну геофизичку годину: ултрамарин и жута Слика: опсерваторија у ноћи с ракетом управ љеном к небу. 12. Х. 1959. — У част приспећа Луника [1] на месец коп. јоргованаста и љубичаста (Слика: дијаграм кретања ракете, а доњи део марке са стилизованим изгледом електрон. ракете. 20. Х. 1959. — Последња вредност за Међународну геофизичку годину: коп. плава : (Слика: океански брод „Витјаз“. 1. XI. 1959. — Још две марке за успомену достигнућа са Луником !!: коп. азурна, ултрамарин, црвена и смеђа
Kako се припрема
"Трећа републичка филателистичка изложба одржаће се у Београду 6 јуна 1960 године.
На овој изложби треба да учествује што већи број чланова нашег (Савеза. Има их Који су чланови од његовог оснивања; има их са стажом од једне до десет година, а има и добар број предратних филателиста. При приређивању изложби једва ако се пријави за учешће 1—3% од укупног броја чланова СФС. Питамб се зашто је тако мали број пријаваг! Да ли је узрок томе немање марака» (Страх од изложбеРНемање поверења у самог себе2 Бојазан да експонат неће бити на висини» (Ттрах да експонат неће бити примљене Неумешност у спремању експоната» Шта је од свега тога разлог слабом учешћу наших филателистав! — И нама није познат.
На нашим општим састанцима у Београду увек има око стотину филателиста, који долазе са својим класерима пуним добрих марака ради међусобне размене. Често се питамо зашто ти наши чланови не излажу своје марке. Код њих се виђају марке наше земље, као и земаља целог света. Ту су марке за разне теме: флору, фауну, спорт, авнонске, Црвени крст итд, Има ту добрих марака, које се могу, ако се лепо опреме, изложити на свакој изложби.
(Са мало труда и са маркама, које не морају увек да буду скупоцене, сваки наш пионир, омладинац или н одрасли члан може да спреми добар експонат. Потребна је само добра воља, стрпљење, мало више личног залагања и времена, — и експонат је готов!
На првом месту потребни су картонски листови величине 24Х 28 см. Може се упо-
(Слика: месец и земља украшени заставама са српом и чекићем. ,
40 коп, црна, ружичаста и првена (Слика: дијаграм путање Луника 1.
Чехословачка. 17. ТУ. 1959. — У спомен 1] конгреса чехословачког удружења за ширење политичких и научних знања:
30 х. плава (Слика: човек у лету помоћу ракете —- у све-
мир.
23. 1Х. 1959. — Пригодна марка о приспећу совјетске космичке ракете на месец:
60 х. првена и сиво-плава. (Слика: ракета с ознаком „СССР“ и месец са совјетском заставом и датум приспећа 40015). JU. 79579) >. 2774 (08% 277 |
Чиле. 27 МШ. 1959. — За међународну геофизичку годину једна спомен марка за вазд. пошту:
р. зелена
(Слика: мапа антарктичког сектора, који Чиле потражује за себе.
Др. Бран. Новаковић
изложбени еВепонат
40
требити Хамер, Бристол или неки други папир дебљине папира за пртање. Препоручљиво је узети бели, жућкасти папир, — у главном светле боје, јер тада марке долазе до пуног изражаја. Папир се у књижарама обична добија у великим табацима, које трема однети књиговесцу да их машинским ножем исече на величину 24%28 см. После тога долази монтирање марака. На табаку треба фалцом (лепком за марке) причврстити марке по распореду који излагач сам ствара. Лист не треба претрпавати маркама; на једном листу треба налепити од 10 до 20 марака; то зависи од величине и 06лика самих марака. Око сваке марке треба направити оквир тушем. Добро је написати и легенду на сваком листу, а ако је потребно — и под сваком марком. Писаћом машином не треба израђивати натписе, јер се губи на поенима при оцењивању излошка. Све треба писати н цртати руком, јер то доноси поене код бодовања излошка при оцењивању.
У једном изложбеном раму стаје 8 нзложбених листова; према томе, треба спремити један експонат од најмање осам листова. Марке могу бити чисте или поништене, према томе како ко скупља ин има. И од најобичнијих марака може се направити добар експонат.
"Теме су неисцрпне за стварање тематских збирки: фауна, флора, спорт, авионске марке, Црвени крст, Дечија недеља, геофизичка година, космичке ракете, олимписке марке, уметници, књижевници, проналазачи, велики револуционари, дан марке, бродови, географске карте итд. (Свака од ових тема може имати и више подгрупа, које се могу хепо