Filatelista
bratimljenje Feraria sa Lukom, kome je, kao učenik četvrtog razreda gimnazije, prisustvovao sada već devedesetpetogodišnji Miloš Milošević, bivši trgovac iz Knjaževca.
Za sve vreme boravljenja u Knjaževcu, Ferari je davao Luki zlatnik dnevno, iako nije stanovao kod njega nego u kafani, a pri polasku ga je bogato nagradio. Luka je od tog novca kupio kuću u Knjaževcu, koja i danas postoji na »zbirištu« u ulici Miloša Obilića. Od tada, Luku su u Knjaževcu prozvali »Luka Ferari«. Radi omogućavanja udobnijeg života, a u znak zahvalnosti, Ferari je Luki iznajmio za stanovanje ceo sprat ulične zgrade današnje fotografske radnje »Zvezda«, kupio mu fijaker, dva konja — belca i platio fijakeristu.
671
Luka Stefanović — Ferari (na slici sa belim rukavima) snim-: ljen na badnji dan 1899. pred, zgradom današnje fotografske radnje »Zvezda«.
%
Po Ferarievom odlasku, Luka je nekoliko puta putovao u Pariz i bio njegov gost. Kao tumača vodio Je sa sobom Ljubomira Timilijića, poznatijeg u Knjaževcu pod nađimkom »Avanturista«.
Iz svojih sredstava Ferari je kasnije finansirao istražne radove rudnika bizmuta u selu Gradište nedaleko od Knjaževca. Za vreme istražnih radova, od novca koji je dobio od Feraria, Luka je u tom selu otvorio kafanu, a kasnije, u Knjaževcu, i drugu kafanu zvanu »Plug«, koja se nalazila u zgradi današnje štamparije »Timok«.
Zbog svog ličnog prijateljstva sa dinastijom Obrenovića, i zbog još veće vezanosti za Srbiju posle ovog događaja, za lične potrebe Feraria kao strastvenog filateliste i numizmatičara iskovani su metalni novci u srebru 1890. godine u apoenima od 1 i 2 dinara. Kao veliki prijatelj Srbije, Ferari joj je zaveštao svoju zbirku novca, i ona se čuva u Narodnom muzeju u Beogradu. Ovi primerci novca predstavljaju u numizmatici posebne retkosti, jer se pretpostavlja da su iskovani samo u po nekoiliko primeraka.
U spomen svog spasenja Ferari je imao posebne simpatije za Pirot, i često je pirotskim školama davao velike novčane priloge, po pedeset napoleona pa i više. Zbog toga se smatrao za njihovog velikog dobrotvora, a Opština ga je izabrala za svog prvog počasnog građanina. U njegovu čast na fasadi osnovne škole u Pirotu, na spomen ploči, bilo je uklesano i ime Filipa Feraria.
Kao materijal za ovaj napis delimično su korišćena sećanja Dr Milutina Velimirovića, koji je jedno vreme radio kao lekar u Knjaževcu, i lično poznavao Luku Stefanovića. Svoja sećanja na Luku Feraria i događaj u vezi sa Filipom Ferarijem, Dr Velimirović je objavio u listu »Feljton« br. 201 od 2. januara 1971. Neke podatke o »Luki Ferarijus, kao i fotografiju koju ovde objavljujemo, pozajmio je iz svoje lične arhive poznati i najstariji, sada već 76-godišnjak filatelista iz Knjaževca, drug Dragoljub Dokić — Žuti, na čemu mu posebno zahvaljujemo.