Filatelista
Vitomir Sokolović Naš feljton
FILIP FERARI U SRBIJI
U srpsko-bugarskom ratu 1885. godine na smrt osuđenog Feraria kao »špijuna« spasio knjaževčanin Luka Stefanović — »Ferari«
Ime Filipa Ferarija, jednog od najvećih filatelista svih vremena poznato je svim filatelistima. Međutim, malo je poznato da je Fe rari bio i u Srbiji, da je tu doživeo najuzbudljivije trenutke u svom životu, kao i da je postao prvi počasni građanin Pirota i pobratim jednog knjaževčanina.
Italijanski plemić Filip la Renotijeri imao je veoma uzbudljiv život. Njegovo rano detinjstvo pomućeno je slučajnim saznanjem da mu zakoniti otac, vojvoda Rafael od Ferare nije pravi roditelj. Tako sin veoma bogatih roditelja, koji su mu mogli pružiti sve udobnosti i svu negu, Filip je po prirodi bio slabunjav i bolešljiv. Rano se odvojio od roditelja i prešao u Pariz, gde se posvetio filateliji. Posle smrti roditelja, kao pasionirani filatelista, trošio je svoje ogromno bogatstvo za kupovinu poštanskih maraka, poništenih i neponištenih, a naročito retkosti sa slučajnim greškama. Tako je postao sopstvenik najveće i najbogatije zbirke najređih poštanskih maraka, koja je, sticajem prilika, posle I svetskog mata konfiskacijom ušla u ratni plen Francuske.
Filip je rođen 11. januara 1850. godine u Parizu. Mali Filip bio je slabog zdravlja, često je obolevao ,a najboji pariski lekari sve su činili da mališan ojača — na sreću brižne majke, dva prebogata oca i — filatelije. Jedan lekar je preporučio da se Filip što više odmara sedeći. Kako bi smirili živahno dete, roditelji su mu kupili, između mnogih igračaka i jedan album sa markama. Ovaj album je toliko oduševio malog Filipa, da je uzviknuo sav ozaren od sreće: „Hoću da imam sve marke sveta”.
Posle smrti majke i očuha, italijanskog. vojvode Rafaela Ga· liere, Filip je u Parizu nasledio divni dvorac u jednoj od najotmenijih pariskih ulica, u čuvenoj Ri de Vareu. Dvorac je dobio ime Palata Galijera. Ovo zdanje sa tri ogromne dvorane i mnoštvom luksuzmih soba Filip je pretvorio u jedinstven muzej maraka u svetu. Nakon smrti njegovog legalnog oca, plemića Emanuela de la Renetijera, nasledio je 120 miliona nemačkih maraka u zatu.
_— Radi nabavke maraka Filip je neprekidno putovao Po svetu, trošeći za marke nasleđeno bogatstvo. Nosio je poderane pantalone, iskrpljen kaput, sandale sa odvaljenim đonom i mornarsku kapu. Zbog SVOE prosjačkog izgleda izazivao je sažaljenje prolaznika, ali kad bi taj siromašak prekoračio prag neke prodavnice maraka, trgovci su mu prilazili, ostavljajući druge mušterije da čekaju, jer je on, „kralj maraka”, plaćao u zlatu.
Ferari je imao i najbogatiju zbirku starih srpskih maraka, naročito prvih novinskih od jedne i dve pare, marke sa greškama, kao i pojedine raritete izdanja kneza Mihajla u celim tabacima.
ПОДПИСКА НА ЖУРНАЛ „ФИЛАТЕЛИСТА" РУБ. 6.
Подписку принимаем и в полних серилх негашених марок.
~