Filatelista
Један од случајева намерно “погрешног" атестирања то јест давања позитивног мишљења о оригиналоности је свакако везан за сада пок инг. Мирка Вернера, једног од највећих познаваоца југословенског подручја, од предфилателије до свих области. Атестатор Мирко Вернер је чинио пријатељима “услугу" издавајући им атест за различита подручја и објекте, знајући да се ради о фалсификатима, често неуспелим. Господин Вернер је био уписан у регистар испитивача марака СФС. Оставио је за собом велики број ЛАЖНО издатих атеста, па препоручујем сакупљачима да филателистичке објекте са његовим атестом пажљиво провере, и да се припреме за непријатна изненађења. Дајем слику једног атеста инг. Вернера са маркама немачке окупације Задра (вредност цца. 30000 РЕМ) издатог 1969. под бројем 5330, са потписом и пунцом на испитаним маркама. Ради се, наравно, о грубом фалсификату претиска на маркама и њихова вредност је занемарљива. Сакупљач који је са поверењем ове марке, атестиране, ставио у то време у своју збирку изгубио је мањи "Мерцедес", а наследници су у данашње време продајући их добили два одсто од плаћене цене.
Други пример, знатно новији, је атест Др Величковић Јована из Београда, познатог филателисте и познаваоца, који је 15. марта 1988. издао атест-потврду о испитивању под бројем 5991 за дописну карту немачке окупације Србије неупотребљену, “Вук од 2 динара". Ради се о најређој карти-целини југословенског подручја. Атест са позитивним мишљењем, потписом атестатора и пунцом на карти и атесту је приказан на слици. Нажалост ради се о комплетном и потпуном фалсификату (до тада лаицима и неупућенима непознатом), који је Др Мирко Царан детаљно описао у прошлом броју “Филателисте". Да ли се у овом случају ради о памерној (о чему београдски филателисти између себе “шушкају“јили случајној грешци, релативно је свеједно. Ова карта и сличне њој је изазвала многе полемике и трговачке сукобе јер јој је тренутна вредност на тржишту 1000 РЕМ за оригинал, а фалсификована вреди 5 РЕМ.
Коначно, поставља се главно питање: шта треба да у оваквим случајевима ради сакупљач ли било који власник фалсификованог филателистичког објекта, који има погрешно издат атестј У члану 11. Правилника о атестирању СФЈ недвосмислено стоји : "Испитивач - атестатор је МАТЕРИЈАЛНО и морално одговоран за свој рад. Материјална одговорност је до висине накнаде за ТРЖИШНУ вредност испитиване марке". У члану 7. истог Правилника пише: “... уколико је испитана марка или други филателистички објекат фалсификат или делимични фалсификат испитивач на полеђини испитаног објекта обавезно ставља ознаку ФАЛСИФИКАТ и поред те ознаке свој жиг за GPU OFEO ... “. UnagH S: “CranBoBnu из претходног члана обавезујући су за испитиваче .
Питам се да ли је атестатор Др Величковић ИКАДА НА БИЛО КОЈИ ОБЈЕКАТ ОТИСНУО ЖИГ “ФАЛСИФИКАТ“, па ако и јесте то је морало бити на изричити захтев власника!7 Да ли институција стручног испитивања филателистичког материјала - атестирање постоји ради сигурности сакупљача и ради борбе против растурања фалсификата, преваре и обмане или као у случају три поменута атестатора ову институцију можемо чак назвати и статус у филателистичком свету, која постоји да би неко трљао руке, лако се обогатио и на крају крајева дискредитовао филателију и огадио сакупљачима овај леп хоби7
Свакако се треба запитати, шта ће поводом ових у филателији немилих и очигледно честих догађаја предузети СФЈ, суд части СФЈ, комисија за атестирање СФЈ, па и Светска комисија за борбу против фалсификата у оквиру FIP-e · Једино што могу да саветујем филателистима, као заштиту од манипулације, "погрешно" издатих атеста, јесте да траже пуну материјалну одговорност онога од кога траже написмено стручно мишљење, које мора добро да се плати.
[4