Filatelista

34 УОЛЗГАУ ВЕСОМС

Restauracija

Čišćenje površine papira (pisama)

Prljavština, prašina ı masnoća narušavaju izgled pisma i oštećuju papir. To je sigurno dovoljan razlog da se pristupi čišćenju.

Krenimo redom: punu kafenu kašičicu neutralnog sredstva - ni kiselog ni baznog — (na primer može se upotrebiti deterdžent za pranje sudova ili tečni sapun za kupanje beba) za pranje rastvoriti u V* litra mlake vode (sredstvo koje se koristi ne sme sadržati belila). Potom raširiti polietilensku foliju preko staklene površine (koja treba da je dvaput veća од пезамјепог tj. razvijenog pisma). Posle takve pripreme, ukloniti prašinu s lica pisma upotrebom suve mekane četke. Obe strane razvijenog pisma (tabaka hartije za pisanje) navlažiti pripremljenim rastvorom sredstva za pranje, takođe upotrebom meke četke. Zatim postaviti slobodan deo folije preko namočenog tabaka hartije (pisma) i pritiskivanjem dlanom ili gumenim valjkom (hard rubber roller) istiskivati vodu. Posle toga skloniti foliju s pisma a pismo isprati u čistoj vodi. Posle skidanja prljavštine i mrlja s pisma isto saviti kao pređašnji original i pritisnuti lakšim predmetom.

Postupak unekoliko može biti modifikovan za šta nije potreban neki specijalni alat i pribor, već je najbitnije da obezbedimo dovoljnu količinu upijajućeg papira dobrog kvaliteta. U ovom postupku je potrebno nekoliko pari stakala raznih veličina, uvek većih od pisma na kome se radi. Staklo će se koristiti ili kao radna površina na kojoj leži pismo ili kao oslonac dok ga peremo ili kao pritiskivač kod sušenja. Za ispiranje treba koristiti plitku zdelu sa ravnim dnom koja moze biti od porcelana ili plastike i lako se može nabaviti u radnji sa fotografskim priborom. Upijajući papir (upijač) upotrebiti da se pokupi višak vlage.

U postupku čišćenja voštani pečati mogu predstavljati problem dok mastilo i olovka (najčešće crvene boje) neće izbledeti ili postati zamućeni (nejasan), što se ne bi moglo reći i za moderna mastila.

Da bi se izbeglo oštećenje voštanih pečata potrebno je uzeti komad kartona deblji od voštanog pečata i veći od površine pisma. Iseći otvor na kartonu na mestu voštanog pečata i onda pritiskivati dlanom površinu pisma pod kartonom.

Ako pismo sadrži kakvu oznaku koja je naknadno stavljena, npr. cenu ne sme se primeniti navedeni postupak čišćenja.

Izgled starih pisama se često može popraviti pažljivim čišćenjem površine mekom slikarskom gnetilnom gumom (kneadable rubber, npr. Koh & Nor hardtmuth), pazeći da se ne ošteti površina pisma i probajući prvo u uglu. Isto tako. duboko uvučene čestice prašine mogu se ukloniti pažljivim brisanjem malim