Filatelista

Konzervacija i restauracija starih pisama 35 ти _____A____ — — – o – – –- —– –p - ––I– če ––– rtT—tNćUČ.

parčetom odstajalog belog hleba. Pokreti treba da su kružni, a hleb menjati čim se zaprlja.

Uklanjanje mrlja

Masnoća od sveća i voska. Da bi se masnoća sasvim uklonila, pismo treba postaviti na staklo i uroniti ga u posudu sa apotekarskim benzinom, a mrlju blago tapkati mekom četkicom sve dok ne isčezne.

Mrlje od masti i ulja. Ove mrlje se obično teško uklanjaju. Benzol može dati dobre rezultate ali se mora paziti jer Je veoma isparljiv. Najčistiji, piridin, Je naročito dobar za stare mrlje. Primena ovih sredstava je lokalna. Postoji mogućnost da se masnoća prilikom čišćenja proširi (razlije).

Čaj i kafa. Pošto se površina mrlje navlaži, nanosi se 2% rastvor natrijumperborata i pismo se ostavi 45 do 60 minuta izloženo suncu. Mada rastvor sporo beli, mora se paziti jer je alkalan ı može nagristi papir. Ukoliko se dogodi da papir omekša, zahvat se odmah prekida, pismo se navlaži čistom vodom a zatim dobro osuši.

Mrlje od mastila. Ove mrlje nije lako ukloniti zato što postoje razne vrstc mastila, od mastila na bazi gvožda ı tanina koja nagrizaju papir pa do modernijih. Stoga su ı metodi uklanjanja brojni ı odgovarajući metod može se utvrditi tek posle niza proba. Za ovu svrhu može se upotrebiti 10% rastvor limunske kiseline ili 5% rastvor oksalne kiseline. Uklanjanje treba raditi pažljivo ı proces prekinuti pre nego što je beljenje potpuno. Pismo potom treba dobro oprati.

Na kraju, još jednom treba ponoviti da se sredstva za beljenje ne smeju koristiti.

Literatura

1. Andor Bćr, Laslo Makati, Eva Makai ı Laslo Siranji, Handbook of The Hungarian pre stamp mail, ARGE UNGARN e. V. in BD Ph e. V, nije navedeo mesto ı godina izdanja;

2.Žaklin Ridli, Održavanje i popravljanje antikviteta, Tehnička knjiga, Beograd 1980.

Autor se zahvaljuje dr Jovanu PFeličkoviću, prof. dr Milanu Radovanoviću i Bogdanu Petroviću, na stručnoj pomoći i savetima koje su dali prilikom pisanja ovog rada.