Fiskultura kroz vekove : predavanje održano na Kolarčevom narodnom univerzitetu
вежбача, овај би га нагло зграбио за рогове. Бик, кад осети терет на роговима нагло диже главу, а вежбач се ке упушта у натезање с њим, него користи овај замах и, не испуштајући рогове, врши премет изнад главе бика, скаче му на леђа и са њих) саскакује на земљу. Био је то велики напор, а захтевао је, осим снаге руку, и велику окретност и присуство духа. Наруквице на доРУ Ч ЈУ С У за т0 и служиле да заштите руку при огромном напору у тренутку кад бик диже главу.
Било је случајева Да су се вежбачи постављали у ред, један иза другог, па су вежбу изводили у низу један за другим. Кад би први завршио премет, бик би нападао другога и тако би се игра настављала уз одушевљење гледалаца који су се кајвећим делом бавили сточарством па су могли прАвилно да одене напоре вежбача.
У почетку су ове игре имале општеплеменски карактер и, у њима је учествовао велики број вежбача из редова сточара. Касније, кад се издваја родовска и породична аристократија, стада се налазе у рукама све мањег броја поседника чије послове почињу да врше робови. То је изазвало смањење броја учесника у играма. Оне су почеле да служе истицању значаја појединап < и моћи појединих породица.
Ови се поседници све више претварају у војнике, који чувају и приграбљују стада и робове, а робови раде. Тиме се мења и карактер самих игара. Некадашњи вежбачи су ту своју вештину и способност стица, 1дећи око стада, а садашњи се нарочито припремају к о би се истакли на наступима. Игре добијају спортс опризорни карактер, а за њих се припрема нароч! им тренингом.
Историски споменици из првог доба приказују 10 игре, а из другога дбба приказују често и трен! г зз игре. Он је интересантан и вреди га описати. Има уметничких приказа на којима видимо к се вежбачи припремају за игре веџбајући на везан Бик је везан за задње ноге и држи га неколико , и. Даљски је извршио врло духовито упоређење г
13