Fiskultura kroz vekove : predavanje održano na Kolarčevom narodnom univerzitetu

каза са археолошких налаза са још живим обичајем једног племена у Нигерији. где се још и данас на сличан начин припремају такмичари.

Издзајање војнкка, припадника аристократских породица, условило је још једну измену у карактеру игарз. У њима се, наиме, појављује елеменат борбе и такмичења, у којима млади ратници показују своју вештину. Тако су у програм ових свечаности ушли песничење н трчање са оружјем. Још касније, упоредо са богаћењем и снажењем појединих породица н повећањем зкачаја мушке „херојске" личностн, увеЈди се и такмичење бојних кола.

У то доба срећемо се већ и са Грчком V фази распадзња радовског уређења и формирања државе са робовласничком економском оСновом.

СПАРТА

Класно друштво се све више формирало и све се шире примењивао робовласнички систем привређивања, па је природно да се сзе више појачава и власт родовске аристокрације. Ратнички походи, читави ратовн, воде се ради задобијања земље и робова, те се у њима војнички изграђују припадници класе експлоататора „Ситни произвођачи долазе у све већу зависност од крупних поседника стоке и земље“. Тако су се, ето, створили нови односи, а „недостајала је само установа која би ове односе усталила, озаконила н заштићавала, па је у том циљу створена држава’ 1 . Она се тада појављује као моћно средство за тлачење у рукама владајуће класе.

Спарту су створили Дорци, пошто су освојили лаконију. Спарта је, створена од ратника освајача н имала је карактер војно-родовског савеза. У тим условима, она је имала основне црте једног војног и логорског уре-

14