Gledišta

dolaze nove generacdije, sa novim ipogledkna i težnjama. Neophodno je da nova generacija, njen najprogresivniji deo, ima istorijsku šansu da ostvari nove akernative 'društvenog razvoja. Jer, da bi se pKDlittika menjala u progresivnom smem, potrebna je i promena Ijudi, nepraki'đno uključivanje mladih u centar političkog odlučdvanja (naravno biološki momenat nije uvek presudan, jer i pripadnici starije generacije mogu da se pojave sa novim koncepcijama). Angažmranje nove generacije u osnovnim cen'trima socijalnog bića, ako nije osnovna, sigurno je nužna pretpostavka neprekidnog „podmlađivanja” dmštva, političkog pokreta.

ULOGA OMLADINE U SAVREMENOJ POLITICU 1 )

U savremenom svetu veoma je craznoliiko ideološko opredeljenje, politička orijenitfeanost mlaide generacdje. Omladkia, ponikia u ramorodnim socijalnim ambdjentima, regrutovana u svim fclasama, slojevima savremenog društva, reflefctuje njegove stvame razlifce, protiv-rečnosti. Međutim, u obilju raznovrsnih ideološfcilr orijentaoija, politiekih poikreta i afccija mladih, vidljiva je gotovo opšta tendencija revolucionisanja mlade generacdje. Veoma su raznovrsni i složeni procesi revolucionisanja omladine sveta, fcao što su raznolike i socijalne situacije sa fcojdma je suočena. Postoje gledišta da je omladina .postala osnovni subjekt afctuelnih političkih zbivanja, da je na istorijsku pozomicu stupila nova dmštvena snaga. 15 ) Posebno ®u raširena shvatanja o avangardnoj ulozd studmftske oinladine i šire inteligencije. Međtutim, ovakve ocene svakafco su preterane. Isticanje jedne socdjallne grupe aii sloja fcao isfcljučivog 'subjekta revoluoije u svdm korikretnim društvenim okolnostima predstavlja svojevrsni vid dogmatizma. Sudeći prema raspoloživim indifcacijama, različite društvene grupe čine avangardu u borbi za socijalni preobražaj (u zavinosti od spleta fconkretnih socijalnih, ekonomskih, idejnih i dmgih čdnilaca). U savremenom svetu snage inovaoije su veoma široke i raznomsne; to su radništvo, inteligenoija, seljaštvo, kao i pauperizovanl dmštveni slojevi. Upravo, na globalnom, svetskom iplanu, središni čindlac revolucionaimog pokreta su siromašni, društvcni slojevi sa dna .socijalne Jestvice. Jer,

,+ ) U ovom tekstu izložena je samo skica, naznačene neke indicije i hipoteze 0 ulozi mladih u savremenom svetu, prvenstveno o uzrocima i značenjima aktuelnih omladinskih protesta i nemira. ,5 ) Istaknuta uloga stucienata i omladine u politici nije fenomen aktuelnog trenutka. Veliki društveni i politički pokreti u Evropi u XIX veku bili su u visokora stepenu zasnovani na aktivnosti mlade generacije, posebno studentske i radničke omladine. U Aziji, nacionalni pokreti na Bliskom 1 Dalekom istoku snažno su se oslanjali na studente i mlade nficire. U Japami univerzitet je bio kolevka socijalističkih ideja, u Kini studenti su činili avangardu revolucionarnog pokreta. Univerzitetska omladina je dvadesetih godina ovog veka u Latinskoj Americi svojom borbom za reformu univerziteta odigrala ogromnu socijalnu ulogu. Afrički studenti na evropskim univerzitetima, studentske i omladinske organizacije u Africi bili su jezgra antikolonijalne borbe, oni su inspirisali šire narodne slojeve u borbi za slobodu i nezavisnost. Omladinski, odnosno studentski pokret, li poslednjoj deceniji, predstayljao je značajnu političku snagu u borbi protiv imperijalizma, _stranih intervencija, političkih diktatura, bede i siromaštva, u nastojanjima za reformu univerziteta i progresivne socijalno-ekonomske promene.

897

OMLADINA 1 SOCIJALNE INOVACIJE