Godišnjak Kralj. Srba, Hrvata i Slovenaca za 1926 god.
GODIŠNJAK KRALJEVINE S. H. S. 29
slučaju Ukaz o raspuštanju mora da sadrži odredbu za nove izbore, koji se imaju izvršiti u toku od tri meseca, kao i odredbu za nov sastanak Skupštine u toku od četiri meseca. On ima pravo da izdaje dekrete kroz Ministarski Savet ili preko ministara pojedinačno, kao i vlast da stavi na snagu odredbe i pravilnike za izvršenje zakona, pod uslovom da su ovakve odredbe i pravilnici potpisani i od strane nadležnog ministra. On nema pravo glasa.
STARI DVOR U BEOGRADU.
Ako je Kralj odsutan i nalazi se van zemlje ili je onesposobljen bolešću, onda ga za to vreme predstavlja prestolonaslednik. Ali ako je prestolonaslednik maloletan, onda Kralja predstavlja Ministarski Savet, čija vlast za vreme trajanja njegovog regenstva ne sadrži i pravo raspuštanja Skupštine.
DRŽAVNI SAVET (O.T. 2—81, 26—85),
Državni Savet je vrhovno administrativno telo Kraljevine, a sastoji se iz 30 članova, od kojih 15 imenuje Krali, a 15 bira Narodna Skupština. Izbor зе vrši ovim načinom: Kralj predlaže Skupštini listu od trideset kandidata, izmedju kojih ona bira petnaestoricu, koje Krjali postavlja za savetnike; Narodna Skupština sa svoje strane predlaže Kralju listu od trideset kandidata, izmedju kojih Kralj postavlja petnaestoricu za savetnike. Na isti način sc popunjavaju upražnjena mesta u Državnom Savetu.
Za članove Državnog Saveta mogu se postaviti samo oni viši činovnici ili javni radnici, koji imaju fakultetsku spremu i deset-godišnju državnu službu ili javan rad.
Najmanje dve trećine državnih savetnika moraju imati diplomu o svršemom pravnom fakultetu.
Članovi Državnog Saveta mogu biti uklonjeni sa svojih mesta, preve-
· deni u drugo zvanje držanve službe i u penziju stavljeni samo na osnovu sudske
presude. Ali kad navrše 70 godina života, ili kad tako obole, da ne mogu vršiti svoju dužnost, moraju se staviti u penziju.