Godišnjica Nikole Čupića

66 БУРЕАРД И БЕРТРАНДОН ДЕ-ЛА-БРОКИЈЕР

= —__—___И_ АРА -

„толику хришћанску силу (од З0000 бораца као што „је напред назначено), с места би и сам устао, и по„шао би да ту силу води на уништење Турака.“

„Ина По том Арбанија, где се налазе два госпо-– „дара, Који би могли дићи на ноге 20000 коњика. И „они би се, исто тако, окренули против Турака, чим „би видели силу хришћанску,“

„Има још држава хришћанска у Мореји, где је „господар цар, Који би могао дићи на ноге 15000 људи „6 врло добром опремом.“

Остало су ситнице о плану војевања и о путу, кдјима се не мислимо више бавити.

Бертрандон-де-ла Брокијер, пишући о овоме мемоару оцену, двапут опширнију од самога мемоара, наводи да има у њему гдекојих ствари добрих и исти– нитих, а у осталоме већином понавља оно што је већ раније, у своме путопису, казао о сили турској и о начину, којим да се она нападне и разбије.

И Брокијер налази да султан располаже највише са сто, до сто двадесет хиљада људи, и од истих да су 40000 пешаци, без штитова и оклопа, само с мачевима и дрвеним, још и неокованим штаповима; остали су пак коњаници. За 20000 најамника султанских Брокијер каже да му је познато да их нема више од 10000, и да их неки зову Јаничарима.

Пишући 1455, Брокијер напомиње да већ не треба рачунати на деспота Расије, јер су њега Турци истерали из највећег. дела земаља његових, те нити има толику нити таку силу, каква се чинила Торцелу у време кад је свој мемогр писао.

Остало, као што рекох, понајвише је понављање онога што је напред наведено, и с тога ћемо га овдепрећи с ћутањем.