Godišnjica Nikole Čupića

976 ГОДИШЊИЦА

и провалија, — „робе, кад би те Физичка снага изневерила, ја бих те радо понео на својим плећима, али ти воље немаш. Ти се држиш за живот. Живот! Како људи много полажу на њ! Сваки болесник лепи се за овај свет и мисли да спас васпоне зависи од његова бедна живота.«“ — „Сви сте кукавице, слаботиње, вели, даље, Ејнару, „нико нема воље на којој би се винуо и полетео.“

И Бранд се прима да буде свећеник у једном сиромашном селу, у гудурама поред једног фјорда, с тврдом жељом, да поправи и облагороди своје парохијане, челичећи код њих вољу, градећи од њих независне, слободне, енергичне људе. „Приђите ми, говорио им је, људи, ви који се тако тромо вучете кроз живот. Припијени један уз другог, срце уза срце, покушајмо да се очистимо, да убијемо мекуштво, тромост, неодлучност, у себи, и да пробудимо једанпут младога лава воље! Треба ослободити вољу, или подлећп! Ако ти то није могућно, опростиће ти се, али ако нећеш, ако вољан ниси, никад милости имати нећеш“! И Бранд, јунак овог комада, строги моралиста, какав је био Серен Киркегард (1812—1855), знаменити и популарни дански Филозоф и књижевник чију науку Ибсен у овом делу нехотице придикује, или Ламерс, (1802—1878), чувени норвешки теолог и реформатор, чији је лик можда лебдио пред очима Ибсеновим кад је овај комад писао, ставља моралност и вољу својих скромних парохијана на пробу тражећи од њих у погледу на пожртвовање све или ништа. У борби с лажи, у испуњавању дужности, милосрђу, љубави према ближњем, и борби за истину, итд, ваља ићи до краја, жртвовати све па и живот. Све или ништа !

На жалост, проба не испада утешно. У том је, овде, песимизам Ибсенов. Бранд је (с којим се песник више него што је обичај његов идентификује) носилац немилостивог начела „све или ништа“. Символ његов. И како је то трагична личност! Због његове одане службе своме начелу п дужностима умире му мајка неутешена, у последњем часу, умире му јединче које се није пренело онамо где би за њега лека било, умире му жена којој није допустио да тражи утехе у сећању на дете,