Građa za srpsku istoriju našeg vremena i životi najznatnijih poglavica ovoga vremena

пп а мо

=:

о при ши

202 ОДГОВОР господину — Ц —

397

Разлику измеду мене и ме, мени и ми, нама и нам, тебе и те, теби п ти, вама и вам», нбга и га, нему и му; иђ и е, њош и доб; то п е; тип и; њима и мимо, мадамсе да ће већљ Г. — 4 = научити и самђ, као што е почео. Какогодђ што е познао, да се кодђ ти не жести (кадђ се рече: дао самљ ти ЕнБигу) а кодђ теби (кадљ се рече: дао самђ теби) удара гласомђ, и доказуе, да е башљ ономе дао, а не другоме; тако ће познати и то, да е сила (Хасћдтиск) на мфетоименпо (теби) квадљ се рече дао самљ теби; а кадљ се рече дао сам ти, онда е на глаголу (480). Ако не зна ГТ. — ц — Француски или Талдтински (зашто ова оба езнка. имало овакове исте разлике у мђетоимешима), а онљ нека, 32гледа у „обровскога Чешку Граматињу (на страни 28198) или у Копитарову Крањску (на страни 988—286), па ће наћи ову разливу и у значено, и у месту и полагани (Којо ОНЉ и онако зна). Овде ће узгредђ научити (ако до садђ не знао) и разлику измеду есамљ и самљ, есто и о е, оћу п ћу.

7) Кате да е згоданљ начинљ, копмљ 4 производимђ при“ части, но и нфму да е одавно познатђ. — 1 самђ се надао (премда о производњено причасти нисамђ ни споменуо, него вообше о временима), да ће му се учинити све, што сазљ онде споменуо, тако згодно и познато.

8) Каже да нте погрешћо, што е пометао о: 0 писмено, у глаголм (као и овде на местм), „им да се занста у Славенском езнку скратђенн! творителнеи мложественнвш с о, шшше-“ и да ће ме о томљ уверити прва Славенска Грамаљика, коло у руке узмемљ, и првога у Биоли листа стр. 2. 1 самђ знао одавно, да се у Славенскомљ езнку скраћенви твор. млож. пише са м, али ни самђ знао, да предлози на, о, у, ишту творителнни падежљ, него самљ ммелто (као по садђ што мнелимљђ) сказателнви! У томљ Г. — 4. — нека опрости мото погрешку, и нека каже и другима, да треба писати и говорити: стом на местоме, држи у рукомљ, 6мсм 0 жлиноме, риба живи у водом ит. 4.

Већљ е пола посла готово. Садђ овде мало да се одморимо, па о еровима и азбуки Фра Матие да почнемо на ново.

() еровима. 1) Разлика измедљу танкога и дебелогђ ера постала е скоро (као што е и Добровсктт казао неколико пута), а у Орбулама стом свуда танко ерђи место танкога и место де-