Gvozdeni kolosi : lokomotive našeg doba : predavanje održano na Kolarčevom Narodnom univerzitetu

14

стратегиски условн и захтеви у свакој појединој земљи и на сваком 'тојодииом вучнбм сектору, стављају у први ред ону- локом:отивску врсту која оптимално задовољава те услове.

На крају овог излагања сматрам за потребно да потг.етим на огроман размах железница у целом свету. Око 1,350.000 километара пруга, са огромним бројем; псстројења, уређаја и радних места свих врста, терен еу на коме предано и неуморно, често даноноћно послује око 16,000.000 железничара у свим гранама службе. На том сгромном радилишту, које се простире скоро преко целе земљике кугле ради око 200.000 парних, 10.000 електричних, 8.000 моторних и можда 10.000 других врста локомотива, око 370.000 путничких и поштанских и око 7,550.000 теретних кола.

Просечан њихов годншњи рад у послератном периоду могао би се овако изразитн: око 5, милијарди две стотине милиона пропутованих кнлометара, 10 милијарди превезених путника и око 6 милијарди превученнх тона робе свих врста.

Ета то је железннца и то је њено дело. Закљућимо: железннчки саобраћај данас претставља моћно средство за размену добара, он ;е услован чинилац у развоју, привреде, сн је најуспешније средство за зближавање и споразумевање људи. Он је, сем тога, неопходан учесник у процесима производње, а самим тим и у друштвеној поделн рада. Иако не ствара нов матернјални нродукт, саобраћај је самостална делатност материјалне производње. Будући да производи стичу употребну вре ■ ност тек када се превезу на место потрошње односно прераде, јасна је и очнгледна сва величнна значаја саобраћаја, железничког нарочито, његова по-