Istočnik

Бр. 19

Стр. 297

светог града, јер су срамота за јудејски народ у Јерусалпму. Шестога дана запокједи Пилат народу, да дође у цирк, гдје бијаше сакривено једно од]ел>ење војника. Јудеји до^оше и ночеше изнова молити. На дат знак нстрчаше војници и опколише народ истргнутим мачевима. Јудеји осташе неустрашени; раширише прса ударцима и изјавише, да су готови, а и боље им је, умријети, него преживити обешчашћење њихова закона. Пилат се устраши; изда заповијест, да се стјеговп уклоне из Јерусалима 1 ). Али као да је слушао неки впши глас, понављаше насиље и нобуђиваше на тај начин у великој мјери огорчење и омразу против Рима. (Наетавиће се.)

Црквене вијести. Освећење цркве. Нзегово Виоокопреоовештенство господин АЕ. и Митронолит Дабро-босански Николај, осветио је 26. јула ов. год. новоподигнуту цркву у Бишћу у славу Пресвете Тројице.

Освећење пркве у Бихаћу дана 26. јула 1898. Прије него што почнемо описивати свечнност свећења цркве у Бихаћу, нужно је да макар у најкраћим потеаима напоменемо и о историјском развитку њезином од првих времена, а то је прије окупације па до данашњег дана. До год. 1850. т. ј, до доласка Омер-пашине војске у Босну, може се рећи да није било српско-православног народа у овоме граду. Тек од поменуте године почеле су се по неке српско-православне породице насељавати и у Бихаћ. У год. 1863. већ се осјетила била потреба, да се и за грађане бихаћке подигне што год богомоље, гдје би се могли Богу молити и св. причешће примати. Па пошто у оно вријеме није се могла ни најмања црквица у самој вароши поставити, као и на другим мјестима у Босни, то тадањи грађани бихаћки са блаженопочившим протопрезвитером бихаћким Филипом Ковачевићем измоле од ондашњег мутесарифа. да могу начинити од дрвета једну богомољу и то у селу Језеру, које се од Бпшћа 10 минута далеко налази. Тако год. 1863. бјеше подигнута прва српскоправославна црквица за град Бихаћ у поменутом селу Језеру. У првим годинама ова црквица била је преграђена, те је један дијел служио за цркву, а у другом дијелу била је школа, у којој се скупљала околна младеж, те се учила Богу молити, читати, писати и по нешто рачунати. Године 1865. начињена је покрај цркве засебна школа, у коју је добављен и црви учитељ за Бихаћ и његову околину.

') Ап%и. 18, 3; Ве11. Ји(1. 2, 9.