Istočnik
ДУХОВНИ лист ЗА ЦРКЛЕНО-ПРОСВЈЕТНЕ ПОТРЕБЕ СРПСКО-ПРАВОСЛАВНОГ СВЕШТЕНСТВА И НАРОДА У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ.
Год. XVI. Сарајево, 31. Марта 1902. Бр. 6. ВЛАСНИК: ЊИХОВА ВИСОКОПРЕОСВЕШТЕНСТВА СРПСКО-ПРАВОСЛАВНИ БОСАНСКО-ХЕРЦЕГОВАЧКИ АРХИЈЕРЕЈИ. У1'КД1ШК: синђел ИЛАРИОН РАДОНИЋ, ирофесор богословије.
Рукоположоп .с. Нзегопо Високопреосвештенство АК. и Митрополнт Херцеговачко-Захумсгеи Госнодин Серафим благоизвољео је ддна 2з. и 27. дец. 1901. год. свршеног богослова рољевског и учитеља срн. основне школе у Чајничу Јована В. ЈованивиИа руконоложити за ђакона односно пресвитера. Исти је постављен за пароха у Чајничу.
Мјешовити брак у православној цркви. — Јереј Динитрије Јанковић, конзист. савјетник. [0 а р а ј е в о.] [Наставак.] Падош Цариграда елјешњена је православна црква на Истоку већма него пкад. Но док је с једне стране нзгубила наслон у православној држави, дотле јој је с друге стране остало, да се не обзире на политпчке и друге какве интересе, већ да суди и пресуђује по канонима онако, како су то јет,ино позвани тумачи канона, унравитељи цркве, архипастири, а не политичке околности за сходно нашли. Тако је бнло у XV.—Х\ 7 П. вијеку. Црквена дисциплина била је у рукама источних јерархб, и они су се с њом и у најтежим часовима иекушења обазриво и у духу православне цркве, по савјести користили, Држећи се канона и номокапона забрањивали су бракове