Istorija Niša : prilikom pedesetogodišnjice oslobođenja Konstantinovog i Nemanjinog grada : 11. januara 1878 - 11. januara 1928

1821—1913

· „Епископу Нишком Мелентију, проти Стојану, свештенику Ђорђу и грађанима нишким Младену, Голубу и Радосаву, који су на овоме месту обешени те мученички пострадали: трећег дана св. Тројице 1821 г. за велику Српску идеју ослобођење. |

Подиже овај споменик Епископ Нишки Доситеј са целокупним свештенством града Ниша.“

Споменик овај подигнут је за време срећне — богом благословене владавине Њ. В. Краља Србије Петра 1. КараЂорђевића и митрополита целе Србије г. Димитрија и освећен 29. децембра 1913. год.

Крст носити вама је суђено, страшне борбе водити туђином :тежак вјенац, ал је воће слатко; васкресење не бива без смрти.

Слава и част и мир сваком који добро чини...

Код овог споменика сваке се године 0 Богојављењу“ врше молитве; у недељу православља ту се чини помен свим погинулим за веру и отаџбину, ту увек застанелитија, пак се на тај начин често обнавља успомена на све те жртве за слободу рода и вере.

Већ смо споменули, да је над Ћеле-Кулом подигнута врло лепа капела, пред којом се сваке године врши помен у дан чегарске погибије.

О четвртом споменику, о гробљу погубљених. свештеника, говорићемо мало ниже.

Али Ниш под скиптром српских владара није само. материјално напредовао него и душевно.

Ниш се је у ово последњих педесет година досинуодо високог степена у просвети. У Нишу су две пуне гимназије: Мушка и Женска; Повлаштена Дворазредна Трговачка Школа, Женска Подружница, Недељна. Школа "'Грговачке Омладине, Вечерња Занатлиска Школа, Жележничка Школа и шест основних школа. Неко време у Нишу је била и Учитељска Школа, у којој је између осталих познатијих наставника и педагога, предавао и Стеван Сремац. Тако су исто постојале неко време и конфесионалне школе: католичка, "јеврејска и турска. Великих је заслуга на пољу школства био стекао са својим заводом благе успомене: