Iz nove srpske istorije

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА И СРБИЈА 185

овоме тренутку без владе. Људи који су сада на влади, ишчезнуће на први шум народнога потреса, који ће по свој прилици ускоро избити.“ Хоџес је послао овај извештај не само Палмерстону, него и "бечкоме амбасадору, који му је као ближи могао брже издати упутства.1)

Четири дана касније, 2 маја, Хоџес је, на кнежев позив, прешао у Земун. Али, на његово велико изненађење, Кнез је избегавао састанак с њимеи упутио га је на свога секретара Живановића. Последњи, заједно са др. Кунибертом, известио је Хоштеса, да је дан раније руски консул био код Милоша, и да га је склонио да се врати у Србију. Они су говорили о своме старом господару с највећим огорчењем, и рекли су му да су се решили остати у Аустрији. 3 маја, Милош се вратио у Београд,

оџес се јако љутио због овакога његовог држања, и 5 маја писао је бечкоме амбасадору са највећим огорчењем: „Слабост кнежева доиста превазишла је све што сам могао и замислити. Ма колико да је Кнез компромитован, његов повратак изгледа ми акт потпуне лудости. Ипак, ја замерам себи самоме што сам придавао какву било важност скорашњим актима и изјавама једног тако превртљивога и нерешивога човека. Ја сам погрешио, и молим да ми Ваше Лордство опрости.“ Обећао је, да више неће пноклањати ни најмање вере ономе што му кнез Милош буде саопштавао, То је у ствари био сврапетак Хоџесових односа са Милошем. Хоџесова одлука да се више не меша у српску унутрашњу политику потпуно је одговарала назорима његове владе. 20 маја, министарство спољашњих послова послало му је упутства да се за неко време не меша активно у српске ствари, и да се ограничи да мотри на сваку околност која би могла изгледати вредна пажње Владе Њенога Величанства.

Милош је продужио своју владу само још за кратко време. Иза његова повратка у Београд врло

1) Хоџес Лему, 29 априла 1839,