Jovan Amos Komenski
30 8 ПИ Ла (6. (О еб ис Е -
његов нацрт, који је он сопственом руком написао на дан 12. Септембра 1640. а услед разговора са поменутим пољским прваком «Рештаз т кеспо Ројошае» (Види П. део овога.) У том нацрту изражава се он овако: -
Што се тиче обима, то сам ја намеран да свакоме учиним приступачнијима студије наука, мудрости и побожности, и да их боље удесим за потребе људског живота, но што је то било до сад. За то су потребите двојаке књиге: за филолошњку и за реалну наставу. Првима је циљ, да послуже настави у латинском језику: и њих је осам:
1. Предворје латинлштине ·
2. Двери латинштине:
д. Палата латинштине :
4. Речник, који матерњим језиком објашњава сва етимолошка значења латинских речи;
5. Речник, који латинским језиком објашњава сва значења матерњег језика, а особито пословица, упоређујући једне с другима : 5
6. Латински речник, који објашњава, све Финоће тога језика:
1. Мала граматика, која расправља само промене именица и глагола, и која мора стајати у вези са «Предворјем> ;
8. Потпуна граматика, која је у вези са «Јану- ом.» За реалну пак наставу требају само три књиге, и то:
|. Пансофија (Свезнање). Ова књига треба да обухвата целокупно благо људског знања, и то тако изложено, како би задовољавало потребе и овога и онога света. А метод, кога би се ту требало придржавати, морао би изводити све из извесних принципа, тако да ни један део људског сазнања не остане ван њих, Ти принципи јесу: Бог, свет п општа свест. 'Така књига "била би права благодет за сав људски род.
%. Општа историја света. (Рап бола). Она би требала да обухвати најзнатније догађаје свију времена. Јер кад Фантасија истражује узроке свију ствари п законе њиних одношаја и кад је у стању да једним тренутком прегледа свуколику васељену; тад јој историја света служи као најдивнији прилог за то. Настава у историји требала би да напредује постепено п да отпочне што пре.'.
3. Општа догматика. Она би требала да равложи сва разна мишљења, која је до сад у том погледу створила људска уобра-
1) Гиндели: Живот. Ј. А. Ком. 488. 2) План ове поступности изложен је у ХХХ. глави његове «Науке о настави.» Оде. 16.