Jugoslovenski Rotar
не може се похвалити тиме, да фипансијски нарочито добро стоји, јер је потребно још доста времена да се и живот ових градова — приказан у кратким цртама — прилагоди новим условима и захтевима живота.
Што се нашег града специјално тиче исти и ако не стоји у завидном положају, што се тиче његових финансија, ипак мирне душе можемо казати да град Велика Кикинда финансијски доста добро стоји. Наш град сем летећих дугова, који не износе сад ваљда ни пола милиона динара, других већих дуговања а нарочито амортизационих или сличних нема. Док с друге стране пак наш град које од државе, које од појединих прирезовника имаде милионска потраживања. У свима нашим буџетима бар за ове 8 године од када ја стојим на челу града изведен је до максимума принцип најпотпуније штедње у свима правцима; штедња се морала спровести, издаци су се морали смањити до минимума, јер је било потребно пре свега отплатити разне дугове, који додуше нису били велики, али су ипак постојали. Тако на пример већ у првом буџету по мом доласку за 1936/1937 год. предвиђена је свота од 1,000.000 Дин. за исплату старих дугова. Исто тако и у идућем буџету ова свота износи око 850.000 Дин. а у овом нашем још данашњем важећем буџету ова свота износи око 700.000 динара. Све ове велике цифре биле су предвиђене у расходима као посебна ставка односно позиција а у циљу да се на терет те ставке исплаћују разни расходи, боље рећи дугови, из ранијих година. Већ у овом новом пројекту буџета за идућу 1989/1940 год. ова ставка неће постојати и то с једне стране зато, што ми сем летећих дуговања, тако рећи старога дуга немамо, а е друге стране пак, што ови дугови и ако буду у току буџетске године искрели, подмириће се из буџетских вишкова.
Истина је дакле да ми немамо дуга, али је истина и то да проценат приреза у нашем граду износи 74% као и прошле године, односно као и за год. 1936/1987. Међутим не смемо се заваравати и рачунати да овај проценат приреза остаје исти, јер се разходи односно потребе повећавају. Успоредимо ли већ сада нацрт новог буџета за идућу буџетску годину са лањским видимо да су се поједине ставке расхода у великој мери повећале. Не само да су се повећали материјални расходи, што уосталом треба и да нас радује, него су се повећали и лични расходи. Ово отуда. што је извршено с једне стране повећање принадлежности градских службе“ ника у вези са траженом изменом Уредбе о принадлежностима градских активних и пензионисаних службеника, а с друге стране пак услед тога, што су се предвиделе извесне ставке односно принадлежности у буџету за попуњавање системизованих места, које су досад биле упражњене. Додуше ова се места не морају попуњавати, али је потребно да буџетом буду осигуране, јер ми је намера да се што пре донесе градски организациони статут, како је то већ учинио Нови Сад, а који је донет у духу нашег Закона о чиновницима и уопште управног законодавства. 'Греба помишљати на нове изворе прихода, јер колико год се живот у граду развија и снажи тако то све са собом доноси и повећање материјалних расхода. Да споменем један случај а то је школа у Валому (Дерићу) о којој је раније било толико много речи, па је чак било и несавесних политичара, који су у вези са тим важним питањем правили себи политички капитал а на рачун тамошњег сиромашног живља. Јер није ту само издатак од пола милиона динара, утрошен за зграду и остале инсталације, него је ту у питању свагдашњи расход за потребе те школе, као што је плаћање послужитеља,
550