JUS standardizacija

· STANDARDIZATION ]}]N FOOD INDUSTRY

Summinsz up activitjes redarding the establishment of standards and quality specifications. The need of the establishment of standards and quality spec:fications in mill-, can- and meat ndustry. Readiness of this country to participate in the work of the infernational organizations conzerned.

LA MORMALISATION DANS LINDUSTRIE ALIMENTAIRE Apercu des travaux se rapportant aux normes de qualite pour les produitfs de Tindustrie alimentaire. La nćcessitć d'etablir _ des normes de

qualite pour les produits de meunerie et de Pin- "

dustrie de conserves. Le desir de nofre pays en vue d'ćtablier des normes. pour la-plupart des produjits alimentaires et de participer, aux travaux des organisations internationales interessećes.

Rad na standardizaciji u prehranbenoj industriji je kod nas novijeg datuma. Čitavi sektori prehranbene industrije dosada su radili bez ujednačenih propisa u pogledu kvaliteta, same proizvodnje, receplure, pakovanja itd. Taj nedostatak imao je za posledicu da su se od istih SiTOvina i polufabrikata u raznim tvornicama proizvodili finalni proizvodi različitog kvaliteta, koji je po nekad bio tako loš da se postavilo i pitanje njihove upotrebe u širokoj polrošnji.

Organizacijom uprava za unapredenje proizvodnje, to stanje se am izvesnim sektorima proizvodnje prehranbemih artikaha popravilo ali se još uvek osećao nedostatak jedinstvenih propisa u pogledu „roizvodnje i kvaliteta proizvoda. Uzrok takvom stanju ležao je pre svega, u ražnoJikoj raadležnosti pojedinih resora i direkcija prehranbene industrije, na. osnovi čega su tvornice imale različite adminisirativno-operativne rukovodioce, te se ujednačemje proizvodnje i kvalileta nije moglo postići.

Reorganizacijom u našoj privredi i grupisanjem prehranbene industrije u pojedine centre, postigla se mogućnost da se izvrši i ujednačenje u pogledu kvaliteta sirovina, načina prerade, kvaliteta finalmih proizvoda i mogućnost približno podjednakog proširenja asortimana. Taj zadatak izvršiće se uspešno lek onda kada generalne direkcije prehranbene industrije izvrše majtešnju koordinaciju rada ma standardizaciji proizvoda prehranbene industrije, s tim što će o svakom postignutom rezultatu i predlogu u vezi standardizacije obaveštavati Centar za standardizaciju pri Savetu za promet robom FNRJ.

Prema postojećem planu i organizaciji Centar za standardizaciju pri Savetu za promet robom FNRJ, nema mogućnosti da za svyaki pojedini

_ STANDARDIZACIJA

DK 663/.665 : 658.516

· “a.

CTAHMHAPJIHS3A!{HH B ITHHIEBOH TIPOMPIUJJEHHOCTH

(Oć63op pa6omi Ho: ciHanOapOousaquu U BbLPG.60like Hicxpuveckux J}C4OBULZ Hpueshu HpoOykiHoB UuujeBOL UpoštbuzeHRocuiu. O0GpamuaeiHcn BRU:H.GHueč Ha HeO6xOOu.oOCHib nbipnaĆoMiku cilaHOapiion U MevHunrckux jedaoBuU ipuč.sku Jtykoo.bao, RORCeDBROIH u 4aCO03G10U1OBUHE.416HOL IpO.4.5LULZČH= HocHIu. Facijonue uwigo0b: OHP-J Boipa6oijanc ciHaHO0apuijibi O4a GOAbIuHeH uaciHu HpoOpkiioB HuuteBOH Hpojiblu.eRHRocdi u 3 pyuaciiBue B ifGkuxv pa6oav B hpyip JIčJCOpR PpOOROM OptaHu3G[744473 NORMIERUNG DER ERNAHRUNGSINDUSTRIE

Ubersicht der Arbeit an Normen- und Qualitdštsvorschriften fur dfe Ernšhrungserzeugnisse. Notwendigkeit der Einfuhrung der Normen- und Qalitatsvor-hriften in der Muihl-, Konservenund Fleisch — Industrte. Bestrebungen zur Normjierung des grossten Telles der Ernšhrungserzeugnisse und die Beteiligung Jugoslawiens an den diesbezuglichen Arbeiten in den enisprachenden internationalen Organ:sationen.

predmet vrši posebnu i opširnu prepisku sa generalnim direkcijama u N Republikama, već Zbog toga što savezni ceniar raspolaže malim

brojem kadrova, dok je težište rada na standar-

dizaciji u smislu opšte koncepcije pri reorganizaciji državne uprave na republičkim privrednim organizacijama. -

Pojedini nosioci izrade standarda i pojedine komisije za. standardizcaiju nisu dovoljno uočile, da je potrebno da svoja zaduženja u pogledu rokova, postavljena u vezi sa izadom standarda i propisa kvaliteta, izvršivaju u postavljenim VTremenskim razmacima, kao i da se kod toga rada nameće potreba uske saradnje, dopunskog rada i diskusije povodom predloga standarda i savezih propisa kvaliteta.

Golovo je redovan slučaj, da se izrada propisa o kvalitetu za pojedine proizvode proteže iz meseca u mesec, pa i na duže, jer se nadležne ustanove i stručnjaci nedovoljno zalažu da bi se rad na propisima: kvaliteta pojedinih proizvoda završio na vreme. Pojedini predlozi koji dolaze na ocenti i siručno mišljenje ostalim zainteresovanim centrima površno se studiraju i ocenjuju, šlo u krajnjem slučaju odugovlači donošenje delinitivnog predloga za dofični proizvod i ostavlja mogućnosli da podneti predlozi ne budu u dovoljnoj meri i svestrano proučeni.

U pojedinim granama prehranbene industrije rad na standardizaciji je raznolik. Dok, kod nekih grana, imamo za sve proizvode već gotove propise ili propise koji se pripremaju, kod drugih grana nikakvi proizvodi nisu još uopšte obuhvaćeni radom na standardizaciji.

Zbog različitih kapaciteta i različitih kvaliteta proizvodnje mlinske industrije, već se odavno osećala potreba za, donošenje propisa o kvalitetu

| | } |