JUS standardizacija
48
-
STANDARDIZACIJA
TIzračunata čvrstoća nazvana je ovde kombinovanom čvrstoćom istezanja i kidanja (Zugscherfestigkeit). Značenje slova P, a? i b u obrascu isto je kao u obrascu 1), no s tom razlikom, da se ovde ne uzima feoriska debljina šava a, nego stvarma debljina a, koja je obično veća od a (vidi sl. 3).
Sl. a
Predlog holandskog standarda V 1062 iz juma 1951, o električnom ručnom zavarivanju predviđa, da
se naprezanje spojeva sa L — šavom, izvedenim prema slikama 4 i 5, izračunava po obrascu PP = EO EI See O ZO aaa) Š 1,66 al )
U ovom obrascu P opet označava silu kojom je spoj napregnut, a i I debljinu i dužinu šava, a c rezultujući napon u šavu. Treba imati u vidu, da spoj prema sl. 4 ne odgovara u potpunosti spoju prema sl. 2, dok se spoj prema sl. 5 može smatrati identičnim sa spojem prema sl. 1.
SL 4
Vidimo dakle, da standardi triju zemalja, koje su do sada obradile materiju o naprezanju spojeva sa L — šavom, određuju to naprezanje na razne načine. Pri istoj veličini spoljnjih sila P, koje dovode do kidanja probnog uzorka, švajcarski obrazac pokazuje najveće naprezanje, odn. čvrstoću materijala šava, nemački obrazac pokazuje najmanju čvrstoću, a po holandskom obrascu ona će ležati negde između fe dve vrednosti.
ŠIN5
Predlog jugoslovenskog standarda JUS C.P3.O051, koji obrađuje ispitivanje zavarenih spojeva, predviđa takođe ispitivanje spojeva sa L — šavom, i to kidanjem probnih uzoraka prema sl. 1 i 3. Postavlja se pitanje, kako treba ocenjivati rezultate tih ispitivanja, tj. po kome obrascu treba računati naprezanje
materijala šava, pa da ono bude najpribližnije stvarnom naprezanju?
Može se smatrati sigurnim, da naprezanje koje se dobija po obrascu iz švajcarskog standarda (obrazac 1) daje previsoke vrednosti, T1j. vrednosti veće od stvarnog prosečnog naprezanja. To potvrđuje indirekimo i švajcarski standard VSM 14061 iz 1947 godine. Taj standard određuje metode za ispitivanje stručne sposobnosti zavarivača. Između ostalih probnih radova, fu je predviđeno i zavarivanja probnih uzoraka prema napred navedenom standardu VSM 14052 i propisamo je, da zavareni spoj mora pokazati čvrstoću najmanje 52 kg/mm?. Pri tome je određeno, da se za zavarivanje imaju upotrebiti elektrode BV2, odn. žica za zavarivanje GV2, čija je čvrstoća (prema standardima VSM 14043 odm. 14044) najmanje 44 kg/mm?, dok se kao osnovni maferijal ima upotrebiti čelik, čija čvrstoća iznosi 37 do 45 kg/mm? (VSM 14061 str. 7). Uzorci iz istog materijala, zavareni istim elektrodama MV — ili X — šavom na sučeljak, moraju, prema istom standardu, pokazivati prilkom kidanja čvrstoću, ravnu najmanjoj čvrstoći osnovnog materijala, ij. najmanje 37 kg/mm?. Materijal T._—šava ireba, dakle, da pokazuje, u odnosu na materijal V —ili X— Šava, dobijenog zavarivanjem iste vrste elektroda i OsmOVnog materijala, čvrstoću povećanu u odnosu.
52 ===l1,4 O Ako pak čvrstoću, propisanu za IT,— šaV, poredimo sa čvrstoćom elektrode, dobićemo povećanje
52 k=5{— 1,18
Očevidno se radi o prividnom povećanju, koje proističe iz toga, što upotrebljeni obrazac za izračunavanje čvrstoće kod L—šava daje suviše velike vrednosti. Ako hočemo da tu prividnu čvrstoću svedemo na pravu meru, ij. na čvrstoću koju ispitivani materijal stvarno ima, moramo vrednosti iz
obrasca 1) smanjiti u odnosu 50. Na taj način mi bi iz obrasca 1) dobili obrazac RUL Re EiV er li 1,18V 2 · ab 1,67ab
koji se približno poklapa sa obrascom 3) iz holandskog standarda. Ako bi se, pak, zahtev u pogledu čvrstoće
T, — šava sveo na istu meru kao kod V — ili X šava, tj. na najmanje 37 kg/mm”, onda bi VI“
napona iz obrasca 1) trebalo smanjiti u odnosu:
Tada bi se dobio obrazac
TORPAMI MTP SU ly III l14V2 ab ·2ab
koji se približno poklapa sa obrascom iz nemačkog predloga standarda.
Obazac 1) za određivanje napona u materijalu TI, — šava, naprezanog na istezanje silom P u spoju Zavarenom prema slici 1 ili 2, proističe iz pretpostavke, da raspored sila koje napadaju TI, — šav, a koje pretstavljaju rezultante odgovarajućih napona na granicama — L šava i OsnoVnoS materijala, odSovara slici 6.
B
6x
Cc
6v s. 6 | 1.:08Ć