JUS standardizacija
16
5) Pažljivo proučavanje oblika ambalaže, naročito obzirom na higijenu
Opšte pravilo unutrašnjeg oblika svake povratne ambalaže treba da bude izbegavanje oštrih uglova koji se teško mogu očistiti običnim sretstvima. Ovo izričito dolazi do izražaja kod sudova za mleko. Pored toga, freba voditi računa o širini grla, formi dna, unutarnjem presvlačenju zidova, zatvaraču itd. | Sličan se problem postavlja i kod staklenih boca.
6) Obezbeđenje sadržine od krađe
To je jedna od važnih osobina ambalaže o kojoj
treba voditi naročito računa pri donošenju standarda. Ona je jednako važna da zaštiti od krađe, kako pro-
izvođača, tako i potrošača. Zato ambalaža mora da bude solidne izrade, iste zapremine, jednake težine i uvek istog oblika, jer jedino tako neće moći da bude oštećen, ni proizvođač, ni potrošač.
Kod ambalaže koja nije standardizovana postoji niz slučajeva da je proizvođač, pomoću nesolidne
ambalaže, štetio potrošače. To su maprimer boce u”
kojima je prodavan sadržaj od 750 gr. tečnosti, a koje su sadržavale, usled ispupčenog dna, svega 680 gr. Isto tako, kante za mleko od 20 litara mogle su sadržavati, usled toga što nisu standardizovane, 21 litar pri kupovini, dok su istovremeno u slučaju prodaje sadržavale svega 19 litara.
Pored ovih slučajeva bilo je i takvih, da je proizvođač, usled nestandardizovane i loše izrađene ambalaže bio oštećen, jer je puneći do vrha ambalažu bez kontrole izdavao veću količinu proizvoda nego što je stvarno naplaćivao. Isto tako, proizvođač je dosta puta bio oštećen usled krađe sadržaja za vreme transporta, koja je omogućena slabom ambalažom.
Sve ove nezgode mogu se lako izbeći kad se Uupotrebljava standardizovana ambalaža, koja je prethodno ispitana na sve te slučajeve.
7) Olakšanje transporta i smanjenje troškova,
To su isto tako osobine ambalaže o kojima treba naročito voditi računa pri donošenju standarda.
STANDARDIZACIJA
Za postizanje ovoga uslova treba da bude princip svake ambalaže da mora biti prilagođena ftransporinim sretfstvima, jer je jedino tako moguće racionalno
iskoristiti transportna sretstva i sniziti troškove pro-
izvoda. Isto tako, treba voditi računa o smanjenju težine
ambalaže i smanjenju troškova rukovanja, usvaja-
njem onog tipa ambalaže čija težina najbolje odgo-
vara za rukovanje.
Zato, pre donošenja jednog standarđa ambalaže, potrebno je da njena tehnička izrada bude temeljito ispitana i sa ove strane.
8) Otvaranje puta i pomaganje standardizacije na drugim područjima
Slobodno možemo reći da posao standardizacije ambalaže nije samim tim završen, već on povlači sa sobom standardizaciju punjenja, omotavanja, zatva-– ranja i dr., što izaziva dalji napredak mehanizacije i samim tim donosi sve dalje koristi privredi.
9) Terminologija,
Pri vršenju standardizacije potrebno je svakako voditi računa i o terminologiji pojedinih tipova ambalaže, kako bi se na faj način zavelo više reda u nazivima ambalaže.
Na kraju možemo još jednom podvući veliki značaj standardizacije ambalaže u interesu naše cele privrede, bez obzira na dosadašnji nered i na eventualni pojedinačni i nerazumni otpor. Ona je potrebna zbog štednje sirovina i radne snage, zbog zaštite DrOizvoda od kvara, rastura i· krađa, zbog smanjenja troškova rukovanja i transporta, zbog uvođenja više higijene u pakovanje. Isto tako, ona je još više potrebna za poboljšanje naše izvozne ambalaže, koja je još uvek vrlo slaba. Iz tih razloga potrebno je da se kod nas otpočne sa sistematskim radom na standardizaciji ambalaže.
Ing. D. ŽEŽELJ
Dostavljajfe na vreme suoje
primedbe ma objavljene pred- | | loge jugoslovenshih standarda! |
DK 621.882.1-.3:539.319
|
ROROPANAAEVE
eye stsam—
a tea)
MERE ZA SMANJENJE NERAVNOMERNOSTI NAPONA U VIJĆCANOM SPOJU
Prevod švajcarskog standarda VSM 14334 od jula 1952 godine.
Naslov originala: Richtlinien fir Schraubenverbindungen (Smernice za spojeve pomoću vijaka).
Objavljujući ovaj prevod, SKS smatra da on može korisno da posluži kao podloga jednog juSo- i slovenskog standarda, koji bi dopunjavao nedavno izdatu grupu standarda o vijcima i navrtkama. Ma- i da ovaj standard obrađuje prilično neuobičajenu materiju u standardima, ipak će on imati veliki prak- i tičan značaj, jer daje niz rešenja za povećanje izdržljivosti vijčanih spojeva podvrgnutih dinamičkim \/ opterećenjima. Unošenje tih rešenja u jedan standard ukazaće konstruktorima put za korišćenja opti- |malnog rešenja u onim slučajevima, u kojima uobičajeni vijčani spoj ne može da zadovolji sa sigurnošću. Imajući u vidu to, SKS poziva sve konstruktore, organizacije i druge zainteresovane ustanove