JUS standardizacija
STANDARDIZAGIJA | ______ Ot
e : 15
mnjuje njen kapacitet. S druge strane, ta staklena am-
_ balaža, upravo Usled svoje raznovrsnosti, ne može se
tako lako upotrebiti u raznim industrijama pića i višekraino upotrebiti u toku jedne godine. Kada bi
_ odredili najbolje standardne tipove boca postigla bi
se, s jedne strane veća proizvodnja, a s druge, omogućilo bi se da se prazne boce ne vraćaju na velike relacije uz gubitak vremena, povećanje troškova i opterećenje saobraćaja.
Naša izvozna ambalaža za većinu svojih proizvoda je loša i ne odgovara potrebama spoljne trgovine za dobar plasman naše robe u inostranstvu. Proučavanjem potreba našeg izvoza i standardizovanjem pojedinih tipova izvozne ambalaže, njeno stanje bi se znaino popravilo i smanjili bi se mnogi nepotrebni gubitci. ı
Ovo nekoliko primera, kao i bezbroj drugih u svim granama ambalaže i privrede, jasno nam pokazuju veliku korist koju bi naša zemlja imala od standardizovane ambalaže.
U većini inostranih zemalja postoje posebne ustanove i institufi za izučavanje standardizacije ambalaže, koji funkcionišu već više desetina godina sa sličnim zadacima, a čije bi nam iskustvo mmogo koristilo. - q
Mi ovde ne možemo iznositi sve radove koje standardizacija ambalaže treba da izvrši, odnosno sve prednosti koje ona donosi privredi zemlje. Zato ćemo se osvrnuti samo na glavne principe koji treba da rukovode naše stručnjake pri rešavanju problema ambalaže u donošenju standarda.
i) Smišljena upotreba sirovina, i poluproizvoda
Pri odabiranju ftipova ambalaže treba naročito voditi računa o ekonomičnoj upotrebi materijala. Ovu ekonomiju treba sprovesti na taj način, da se kvalitet ambalaže ne smanjuje. Ona se može postići na više načina pažljivim ispitivanjem raznih momenata koji utiču, kako na izradu, tako i na kvalitet ambalaže.
Naprimer, u prvom redu treba voditi računa da se odabere najpogodnija sirovina za kvalitet ambalaže i da je po mogućnosti domaćeg porekla. Tako će kod nas morati da se vodi računa o izradi kutija za konzerve od aluminijuma, umesto kalaisanih, ili buradi od kartona i šperploča obloženih aluminijumskim folijama, umesto čeličnih i dr. Isto tako, treba nastojati da se u zemlji, u saobraćaju među preduzećima Uupotrebljava praktična povratna ambalaža kao: rasklopivi drveni sanduk, konusno bure, složivi kartonski sanduk, transportni tenk za kiseonik, tipizirane staklene boce i dr. Pored foga, treba voditi računa da se za izradu izvesnih fipova ambalaže upotrebljavaju razni industriski otpatci, što je naročito ekonomično za privredu zemlje. Tako se pilanski otpatci mogu vrlo dobro upotrebiti za izradu ambalaže za voće i povrće, otpatci metalne industrije za izradu sitne metalne ambalaže, otpatci papira za izradu kartonske ambalaže i dr. Pri određivanju tipova same ambalaže treba voditi računa o formi, debljini zidova i čvrstoći konstrukcije, jer to može znatino uticati na smanjenje kvara, odnosno na veću trajnost ambalaže.
2) Smanjenje broja tipova i utvrđivanje njihovih glavnih dimenzija, uprošćavajući ih što više
U mnogim zemljama uveden je bezbroj tipova ambalaže za isti proizvod, što neminovno povećava utrošak materijala i otežava i poskupljuje, bez ikakve potrebe, rukovanje. Ostaci te prakse zatečeni su delimično i u našoj industriji, tako, da u jednoj grani imamo veliki broj tipova ambalaže, mada za to nema nikakve potrebe.
Kao primer navešćemo, pored već pomenutih slučajeva sa drvenim sanducima za pakovanje duvana, kartonskim sanducima za obuću i staklenim bocama, još i našu tekstilnu industriju, koja je imala 16 raznih tipova drvenih sanduka, dok se svi mogu svesti na svega jedan, dobro prilagođen tip. Dalja ispitivanja pokazala bi bez sumnje istu sliku i u ostalim granama i sa ostalim vrsta~ mbalaže.
Koristi koje se mogu postići svođenjem ovih bezbroj tipova ambalaže na najnužnije, velike su i mnogobrojne kao: ušteda u materijalu, radnoj snazi, transportu, smeštajnom „prostoru, kapacitetima, uz istovremeno poboljšanje čvrstoće i izgleda samog pakovanja. Pored toga, ovaj smanjeni broj tipova znatno olakšava rukovanje i cirkulaciju ambalaže, što je od velikog značaja naročito kod povratne' ambalaže, kao što su staklene flaše, drveni rasklopivi sanduci, kartonski sanduci itd. n
Proučavanju problema smanjenja nepotrebnog broja tipova ambalaže i njihovom svođenju na najpotrebniju meru treba pristupiti što pre u interesu naše cele privrede i fo treba da bude jedan od glavnih zadataka standardizacije.
Velike prednosti malog broja tipova ambalaže prinudile su i kapitalističke zemlje da svedu u svim granama bezbroj postojećih tipova ambalaže na najpoftrebniju meru. Tako je u SAD i Francuskoj sveden broj tipova kutija za sardine od 173 na svega 24 standardna tipa. Isto tako je sveden broj luksuznih kutija za reprezentaciju od 80 na svega 6, a raniji 61 model kartonskih kutija za veš sveden je svega na ri. Slično je postupljeno sa bezbroj drugih artikala, kao što su omoti za pisma, kutije za cipele, kante za automobile, razne etikete, burad, tegle za turšiju, tkanine od jute, džakovi od hartije, parafinirani sudovi i dr.
3) Uprošćavanje i veći kapacitet proizvodnje
Za postizanje ovog cilja glavni je uslov smanjenje broja tipova. Naročito interesantan slučaj postoji kod izrade konzervnih kutija. Alati su vrlo skupi, a broj tipova iznosi 24, što znatno poskupljuje izradu i sma-– njuje kapacitet. Standardizacijom prečnika kutija na svega 2 tipa i pomeranjem visine prema potrebi, stvorena je znaina ušteda u investicijama i brzini izrade. Sličan pokušaj izvršen je i standardizacijom raznih drugih limenih kutija za prehranbene proizvode, boje, maziva, lekova, ulja i dr., i svaki put, kad je to moguće, upotrebljava se dno koje je već standardizovano za konzerve.
Na isti način postupljeno je i kod izrade buradi za benzin i druge petrolejske proizvode, kao i kod druge razne buradi, gde je standardizacijom širine prečnika omogućena upotreba jednih istih strojeva za razne operacije koje se na njima vrše. Slično se postupilo i pri izradi kanti za mleko i dr.
Naročiti uspeh postignut je kod standardizacije boca sa istim prečnikom, grlom, zatvaračem itd., čime se znatno ubrzava proizvodnja i smanjuju troškovi, pored ostalih prednosti koje ·postoje 'Đri pakovanju, smeštaju i rukovanju.
Ovakvi bi se rezultati mogli postići i kod mnogih drugih artikala.
4) Popravljanje kvaliteta ambalaže
Standardizacija se ne interesuje samo za postizanje raznih ušteda putem svođenja tipova na najpovoljniju meru, nego je njen jedan od glavnih zadataka da popravi kvalitet same ambalaže. Naravno, ovde se, kao i svugde, mora voditi računa o ravnoteži koja treba da bude tačno odmerena između sposobnosti ambalaže za upotrebu i cene koštanja u odnosu na vrednost proizvoda. Popravkom kvaliteta ambalaže smanjuju se razni gubici, koji nastaju usled rasturanja i kvara proizvoda.
Kod rešavanja problema kvaliteta ambalaže pofrebno je naročito voditi računa o ovim faktorima:
a) kvalitetu upotrebljenih sirovina koje bi mogle da doprinesu njenom ojačanju, lepšem izgledu, boljoj trajnosti, lakšem rukovanju itd.;
b) izvesnim popravkama detalja u fabrikaciji koji nisu obuhvaćeni standardima, i
c) podrobnim ispitivanjem ambalaže posle fabrikacije. Ova ispitivanja treba vršiti naročito na pritisak, čvrstoću, mehaničke udare sa specijalnim spravama za ispitivanje. Naročito je važno ispitivanje staklene ambalaže na pritisak i čvrstoću izrade.