JUS standardizacija
· STANDARI
|
BILTEN SAVEZNE KOMISIJE ZA STANDARDIZACIJU = BSEOGRAD
Godina 1954
April
Broj 4
POTREBI | MOGUĆNOSTIMA STANDARDIZACIJE DOMAĆIH ETARSMIH ULJA
Postoje mmogi razlozi koji nameću potrebu pro= učavanja pitanja mogućnosti donošenja standarda za domaća etarska ulja. Ovim problemom trebalo bi se pozabaviti u prvom redu radi toga, što se Wu našoj zemlji proizvodi i izvozi sve više etarskih ulja, koja pretstavljaju kurentnu robu na svetskoj pijaci, a Jugoslovenski standardi za ove artikle ne postoje. Tako, naprimer. iz raznih krajeva. Jugoslavije izveze se godišnje do 380.000 kg ulja od žalfije ili kadulje (Oleum SaWlviae officinalis), oko 8.000 kg ulja od ruzmarina (Oleum Rosmarnini), zatim mnogo ulja od klekinja ili borovnica (Oleum, Jumiperi commaumis), korijandra (Oleum Coriamd?rY4), morača (Oleum PFoemiculi), jele, smrče i drugog crnogoričnog drveća. Obzirom da danas ne postoje baš nikakvi propisi, odnosno, norme koje bi bar u izvesnoj meri regulisale pitanje proizvodnje i promefa ovih izvanredmo skupih proizvoda, često se pojavljuju teškoće i materijalne štete kako za proizvođača i potrošača ma domaćem tržištu, tako i za našu privredu. kao celinu u međunarodnoj trgovini.
Radi toga smatramo da je vrlo celishodna i pravilna načelna odluka Savezne komisije za standardizaciju da se pristupi radu na rešavanju ovog pitanja iz dva razloga. Prvo, da se olakša i sanira pitanje našeg izvoza ovih vrlo važnih i veoma skupocenih: proizvoda na svetska tržišta i da se stimuliraju proizvođači kvalitetnih etarskih ulja u zemlji. Drugo, da se alktivnmo pripomosne ISO-u u radu na donošenju međunarodnih standarda i uopšte razvoju: standardizacije etarskih ulja u međunarodnim razmerama. Istina jugoslovenske farmakopeje, kao i propisi farmakopeja drugih zemalja, često su veoma strogi i uski, što je sasvim razumljivo kad se ima u vidu da farmakopeje propisuju samo ulja za medicinske svrhe. Međutim, mnogobrojna etarska ulja troše se ne samo u medicini i farmaciji, nego. daleko više wu industriji, naprimer kod proizvodnje likera i sličnih alkoholnih pića, bonbona i drugih poslastičarskih artikala, kozmetičkih, higijenskih i drugih produkata. Za takva. ulja propisi moraju biti »elastičniji«, blaži, sa više tolerancije.
Standardizacija omogućava: savesnom: proizvođaču i trgovcu da za kvalitetnije proizvode dobije i bolju cenu, time se pomaže podizanje kultura, prvoklasnih aroemaličnih biljaka, a, sprečava i guši širenje kultura loših vrsta i sorata. Standardizacijom se sprečava nelojalna i nezdrava konkuremcija rđavih ulja slabe kvalitetne i trgovačke vrednosti i povećava poverenje medicine, farmacije i industrije prema uljima konstantnog sastava. Jednom. rečju, standardizacijom se postiže povećanje, unapređenje i regulisanje proizvodnje i prometa etarskih ulja u zemlji i inostranstvu.
Za izradu i donošenje jugoslovenskih standarda za etarska ulja potrebna je prisna i lojalna saradnja svih zainteresovanih po ovoj materiji, a pre svega proizvođača. i trgovaca! s jedne strame, i naučenjaka i stručnjaka s druge. Rad na donošenju jugoslovenskih standarda etarskih ulja je pre svega praktična mera, kojoj nije i ne sme da bude cili da guši našu mladu
STAMDARDJIZACIJA
Godina 1954 | Br. & l dtrana 59—78
proizvodnju, nego, naprotiv, treba da je unapredi i pomogne. Donošenje jugoslovenskih standarda za etarska ulja mora: biti izvršeno u potpunoj saglasnosti sa svima zainteresovamima.
Pre donošenja jugoslovenskih standarda za domaća etarska ulja treba izvršiti mnogobrojna proučavanja. Heterogenost biljnih aromatičnih. sirovina za proizvodnju ulja, raznovrsnost načina i vremema branja, način sušenja, klima, zemlja, nadmorska visina, način destilacije i rektifikacije, čuvamje, uzimanje i slanje uzoraka zali analizu i druge okolnosti utiču, manje ili više, na dobijanje ulja raznog kvaliteta, radi čega je donošenje jedinstvenih jugoslovenskih. stan-· darda veoma! otežano. S obzirom na takvu situaciju smatramo da bi bilo najpravilnije, da se sukcesivmo upućuje upitnik svima: proizvođačima etarskih ulja u zemlji; ovaj upitnik sadržaće jasno formulisana, sva ona pitanja na koja treba obavezno odgovoriti kako bi se, koliko toliko, mogle razumeti i objasniti razlike i otstupanje u hemiskim, fizičkim. i orgamoleptičkim konstamtama; jednih te istih ulja iz raznih krajeva. Potrebno je dakle, da! se za sva naša! etarska, ulja, uglavnom komercijalnog karaktera, donesu jedinstveni jugoslovenski standardi koji će u sebi sadržati odgovara juće odredbe za pojedina područja, naprimer za dalmatinsku i hercegovačku kadulju, s obzirom na postojeću razliku u optičkoj rotaciji.
Ima nekoliko načina organizovanja. rada na standardizaciji etarskih ulja, ali nijedan mije bez mana. Ipak, svi ti načini uslovljavaju dug i uporam rad, široko amkeliranje, prikupljanje što većeg broja podateka sa. terena. i iz laborattorija, pre no. što se pristupi kodifikaciji. Prema mišljenju većine stručnjaka: za ovo je potrebno nekoliko godina istrajnog i napornog rada.
U nekim: pitanjima. izgleda! da ćemo se moći svi složiti. Izgleda, naime, da! pre no što se počne sai standardizacijom pojedinih. etarskih ulja treba standardizovati metode rada, po kojima! bi se vršilo ispitivanje i proveravamje kvaliteta datog etarskog ulja, t.j. treba naći zajedničke, lako izvodljive i dovoljno precizne metode koje bi obavezno važile u svim. slučajevima. Jedino unificirane metode daju mogućnost upoređivanja rezultata ispitivanja, a time i mogućnost ocene realne vrednosti. U tu svrhu trebalo bi, pre svega, dobro proučiti i prodiskutovati preko stručne štampe i savetovanja (u prvom redu pretstavnika: proizvođača i specijalizovanih stručnjaka) sledeće probleme:
a) opšta pravila ambalaže, etiketaže, ešantijonaže i čuvanja i
b) unifikaciju i standardizaciju opštih metoda hemiskih i fizičkih. ispitivanja etarskih ulja.
U tu svrhu, potrebno je izraditi jedinstven plan rada, posebno za pitanja pod a) i posebno zai b). Smatramo da bi laboratorije koje se u našoj zemlji bave proučavanjem problematike etarskih ulja, trebalo žto pre da izrade u međusobnoj prisnoj saradnji, jedinstvene metode ispitivanja sledećih fizičkih i hemiskih osobina:
Beogras