JUS standardizacija
109
STANDARDIZACIJA
|y~}
| —_
No |]
O LV]
[-]
[uv] bj
3.21
Predlog br. 1211
Krajnji rok za dostavljanje primedbi: 1 jul 1955
Opseg
Ovaj standard odnosi se na pčelin med.
Definicija
Med je mirišljava, slatka i gusta materija koju pčele proizvode za svoju ishramu i smeštaju u saće svoga snezda.
Pčele proizvode med od nektara koji sakupljaju s medonosnih biljaka. U prirodnom. stanju med je tečan, ali se posle izvesnog stajanja. kristališe i tako iz tečnog stanja prelazi u čvrsto. Posrednim i ravnomernim zagrevanjem do 55" C kristalisani med ponovo prelazi u tečno stanje, zadržavajući sve svoje osobine: Pod nazivom med ne smeju: se stavljati m promet nikakve druge materije osim pčelinos meda.
Med se, uglavnom, sastoji iz prostih šećera, levuloze i delRtroze, (oko 74%) od kojih prvi uvek preovlađuje. Pored prvih, prostih šećera, u medu se mogu naći i neki složeni ugljeni hidrati (oko 5%), zatim nešto mineralnih materija do 0,80%. azotnih materija 0,04%, organskih kiselina, biljnih boja, encima, vitamina i polenovih zrmaca. Polarizovanma svetlost, kad se propusti kroz optičku cev polarimetra ispunjenu medđom skreće ulevo. Jedan litar potpuno prerađenog meda mora da teži namanje 1,4129 kE ili okruglo 1,413. kg.
Pored ovoga postoji i međ zvani »medljikovac« za koji pčele prikupljaju materijal vam nektaTija. Ovaj med razlikuje se od medđa ozmačemog u t. 2.1 i 2.2 ovog standarda po ukusu, boji, hemiskom sastavu i skretamju polarizovane svetlosti (skreće udesmo).
Klasifikacija
Prema ovom standardu med se deli na: — Vrcani (istreseni) med, ——0900(=5{6i} Di} Si{2L(EJOlya
— muljani med.
Pod nazivom vrcani med podrazumeva: se med istresen iz saća kapanjem ili centrifugalnim istresanjem. Nazivu med može se dodati reč bagremov„ lipov, Žžalfijim (kaduljin) itd. prema tome od koje biljke pretežno potiče nektar koji je pčelama služio kao sirovina za spravljanje meda.
Vrcani med može da bude: — med I klase (klasa A), — med II klase (klasa B), — med III klase.
Pod nazivom med u saću podrazumeva se med u originalnom stanju kad ga, pčele proizvode, smeste u ćelije saća i poklope voštanim poklopcima. -
Med u saću može da. bude: — med u saću TI klase, — medi u saću II klase, — medi u saću III klase.
Muljani med je med dobijen gnječenjem i ceđenjem iz saća izvađenog iz prostih košnica.
MED
4
4.1 ZR:
4.12
4.13
4.2 4.21
4.23
4.23
1 —
D.2
5.3
DK, 688.16 JUS E.E1.0i0
Tehnički propisi Vrcani med
Međ TI klase (A) mora biti sasvim bistar, bez oštećenja prouzrokovanog mrutnoćom, suvišnim zagrevanjem, fermetacijom, primesom muedljike, neprijatnim ukusom ili mirisom, ili kojim: drugim načinom, zatim potpuno zreo, a na temperaturi od 20" C mora imati specifičnu ftežinu najmanje 1,421, odnosmo vlage najviše 17,4%. Med ove klase može da bude svake prirodne boje. Dopušta se ostupanje vlage za — 0,6% +j. najviše do 18%.
Med II klase (B) mora biti bistar i bez oštećenja prouzrokovanog mutnoćom, suvišnim zagrevanjem, fermentacijom, primesom muedljike, neprijatnim ukusom ili mirisom ili kojim. drugim mačinom. Zatim, ovaj med: mora biti zreo i na temperaturi od 20" C mora imati specifičnu težinu najmanje 1,413, odnosno vlage majviše 18,67.I međ ove klase može da bude svake prirodne boje. Dopušta se ofstupanje vlage u medu u ovoj. klasi najviše za — 0,9%, tj. ukupno vlage može biti najviše 19.5%.
Med III klase je svaki drugi vrcani međ: koji po svojim osobinama ne može da se svrsta ni u II klasu, ali ni on ne sme da bude prljav, Whiseo. niti da ima kakve druge, po zdravlje štetne osobine; na temperaturi od 20" C mora imati specifičnu težinu majmamnje 1,390, odnosno vlage najviše 22%.
Med u saću
Med u saću I klase je med u malim belim saćima pravilno izrađenim u vrlo tankim osnovama: saća, dobro ispunjenim medom i pokljopljenim belim voštanim. poklopcima.
Med u saću II klase je med u normalnim, pravilno izrađenim belim saćima, dolbro ispumjenimni medom i poklopljenim belim ili žućkastim poklopcima, ili, med u malim belim saćima koja nisu pravilno izrađena i sasvim poklopljena. Med u saću IT klase može se iseći na parčad, staviti u staklene boce i zaliti medom. I klase iste boje.
Med u saću III klase je med u mormalnim starijim saćima, dobro ispunjenim i poklopljenim voštanim poklopcima ili u novim nepravilno izrađenim i ne sasvim poklopljenim saćima.
Proveravanje kvaliteta
Kvalitet meda proverava se na uzorcima koji se podvrgavaju niže navadenim ispitivanjima. Uzroci se uzimaju od svake isporučene količine, pre isporuke ili posle izvršene isporuke, prema sporazumu zainteresovanih strana.
Svaki uzorak namenjen ispitivanju mora da sadrži sledeće podatke:
— oznmakm uzorka.
— Vrstu i kvalitet meda,
— poreklo meda,
mesto, datum i čas uzimanja uzorka i
vrstu pakovanja. ji
O uzimanju uzoraka sastavlja se zapisnik u potrebnom broju primeraka; zapisnik potpisuju lica koja su uzimala uzorke. Zapisnik sadrži sve podatke koje uzorci moraju imati i zajedno sa za-