JUS standardizacija
EZNE KOMISIJE ZA STAN
033 B
DARDIZACIJU
B_E- O &i RA
DECEMBAR – 1956 STRANA 395—428
a
MEĐUNARODNA ORGANIZACIJA ZA” STANDARDIZACIJU (ISO)
ZASEDANJE TEHNIČKOG KOMITETA ZA DRVO
I zasedanje Tehničkog komiteta ISO/'C 55 — »Rezana građa četinara (dimenzije i greške)« — održano je u Lenjimgrađu od 21—25 avgusta 1956 godine. Organizator zasedanja bio je Komitet standartov SSSR, koji drži sekretarijat
tog Tehničkog komiteta Međunarodne organi-
zacije za standardizaciju (ISO).
Na zasedanju su učestvovale delegacije 9 zemalja aktivnih članica Tehničkog komiteta ISO/!TC 55 i to: Mađarske, Nemačke, Poljske, Rumunije, Sovjetskog Saveza, Finske, Francuske, Švedske i Jugoslavije, kao i posmatrači Čehoslovačke i Komiteta za drvo Evropske ekonomske komisije (PRAO//BCE). Zasedanju su delimičmo prisustvovali i: ing. Salmon, doajen medunarodne standardizacije (Francuska) i gen. sekretar ISO-a Sen-Leže. Na dnevnom redu bila je diskusija po nacrtima preporuka ISO, koje je pripremio Sekretarijat ISO/TC 55 i to za:
1) greške rezane građe četinara, i
2) dimenzije rezane građe četinara.
Cilj izrade ovih nacrta je donošenje međunarodnih preporuka, odnosno standarda ISO, za greške i dimenzije rezane građe četinara, prema kojima bi se saobrazili nacionalni standardi zemalja — članica ove međunarodne organizacije, a u cilju sniženja troškova i unapređenja međunarodne razmene.
Preporuka za standardizovanje grešaka re- ,
zame građe četinara ne treba da bude radni dokumenat koji bi zamenio pravila sortiranja, nego oma treba da doprinese formulaciji takvih pravila, na najpodesniji način za praksu.,
I nacrt preporuke ISO za greške rezane građe četinara obuhvata klasifikaciju, nomenklaturu i karakter grešaka koje određuju kvalitet rezame građe. Nacrt obuhvata ukupno 12 grežaka: 1) kvrge, 2) otklon vlakana, 3) smone kesice, 4) crljen-drvo, 5) uraslu koru, 6) pukotine, 7) obojene mrlje i pruge srčike, 8) trulež, 9) buđ (plesan), 10) plavilo i obojene mrlje beljike, 11) trulež beljike i 12) crvotočinu.
Opis svake greške vršem ie prerna umificiranom. plamu: određivanje, makroskopska karakteristika, uticaj na tehničke osobine i načim merenja.
Pre zasedanja Sekretarijat je primio. mpismene primedbe sledećih zemalja na ovaj nacrt: · Jugoslavije, Poljske, Mađarske, Velike Britanije, Francuske i Pinske. i
W
Pošto je saslušan, referat Sekretarijata po primedbama pojedinih zemalja, posle diskusije donete su rezolucije, prema kojima se usvaja da predloženi I nacrt preporuke za greške rezane građe četinara bude osnova sa sledećim izmenama i dopunama.
1) Kvrge
U klasifikaciji kvrga briše se kvrga zvana »posinak« ili »priraslina«, s obzirom. da na raznim jezicima postoje sasvim različiti termini koji nisu potpuno ekvivalentni. Izraz »skupne kvrge« treba precizirati, bazirajući se na predlogu, da se pod »skupnim kvrgama« podrazumevaju okrugle ili ovalne kvrge, koncentrisane dve ili više u bilo kom delu dužine daske, na razmaku. jedne od druge koji nije veći od širine daske, kao ni trostruke veličine najveće od njih.
Prema nacrtu preporuke bila jie predviđena raspodela kvrga po stepenu sraslosti ma dve kategorije (srasle i nesrasle). Posle diskusije odlučeno je da se pitanje predloga za proširenje ove raspodele na 3 kategorije (srasle, polusrasle i nesrasle) precizira putem prepiske.
Klasifikacija kvrga biće u predlogu preporuke kompletirana. tabelom termina radi bolje preglednosti.
Usvojene su 3 nezavisne varijante. merenja kvrga:
a) detaljna metoda prema I nacrtu preporuke (okrugle i ovalne mere se pomoću oftstojanja između dveju tamgenata konture kvrge koje se:polažu paralelo sa ivicom daske; kod poleguša meri se njihova dubina na bočnoj stra ni; kod rašljastih i probojnih uzima se visina najdubljeg prodiranja na bočne strane, a ako rašljaste ne prodiru na bočnu stranu, njihova dubina se uzima da ie ravna muli; kod skupnih kvrEa uzima se zbir veličina svih kvrga);
b) jednostavnija metoda merenja svih kvrga na bazi predloga Prancouske, Mađarske i SSSR;
. c) najprostija metoda klasifikacije svih kvrga na 5 kategorija, po veličini: ;
aa) vrlo male — do 7 mm,
bb) male — od 8 do 20 mm,
cc) srednje — od 21 do 40 mm,
dd) velike — od.,41 do 70 mm,
ee) vrlo velike — od 71 mm naviše.