JUS standardizacija

112

=·,

_ STANDARDIZACIJA

Za tešku konfekciju 1. »»Naprijed«, tvornica odeće, Zagreb, Rad nička 42, — teh. dir. Šmulk Josip i drugovi Kovočeg Drago i Keser Stjepan; 2. »Partizan*, pred. za izradu odeće i rublja, Beograd, Donjogradski bul. 2, — teh. dir. Krivokuća Zivko i drug Dragiša Popović; . »Varteks«, varaždimska: tekst. md. Varaždin, M. Tita 78, — drugovi Komes Stjepan i Žitnjak Ignac;

OD

4. »Vojvodina«, pred. za izradu svih vrsta odeće, Zemun, Tvormnička 16, — Gajić Nenad; 5. »Vesna«,tvor. modme ženske i dečje odeće, Zagreb, Nova Cesta 57, — teh. dir. Rožić Framja.

Obe ove komisije, radeći nezavisno jedna od druge, predložile su oznake za veličine, odnosno mere pojedinih delova odeće ma osnovu stečenih iskustava, stručne literature i mogućnosti naših konfekciskih preduzeća, i kvalitet izrade, s obzirom ma mogućnosti nažeg mašinskog parka i nivo stručnosti postojećeg kadra.

Izrađeni predlozi standarda ummoženi su i poslati svima konfekciskim preduzećima, članovima udruženja, radi diskusije i stavljamja eventualnih primedaba. -

Uzimajući u obzir prispele primedbe, komisije za izradu mpredloga izvršile su ispravke u prvobitnim tekstovima predloga i ispravljem tekst podnele na razmaftranje na plenarnom sastanku proizvodne grupe za konfekciju Udruženja tekstime industrije Jugoslavije. Na ovom sastanku usvojen je tekst predloga i doneta je odluka da se ti predlozi dostave Saveznoj komisiji za standardizaciju ma dalji postupak.

Nadležni sekretar SKS obradio je dostavljene predloge u pogledu načina izlagamja materije, tj. predlozima je dat pravilan oblik i upotrebljeni su pravilniji termimi.

Na inicijativu sekretara SKS za standardizaciju tekstilnih proizvoda i proizvodme grupe konfekcije, organizovam je sastanak između autora predloga: i sekretara SKS da bi se pribavila saglasnost autora ma izvršene izmene od strane sekretara i da bi se izradila deTimitivna redakcija predloga. Smaitralo se da bi na ovako obrađene predloge, posle objavljivanja ma javnu diskusiju preko biltema. »Standardizacija«, bilo stavljeno malo primedaba, što bi u mnogome skratilo vreme donošenja standarda. U toku rada na ovom sastanku donete su izvesne dopume i izmene na predloge i načelno je izrađen definitivan tekst predloga standarda koji su amotirani u ovom broju biltena.

Predlozima standarda obuhvaćeno je 15 proizvoda lake, srednje-teške i teške konfekoije. Odredbe ovih predloga odmose se na način obeležavanja veličina i minimalne zahteve za pojedine kvalitete izrade, s obzirom na materijal upotrebljen za pribor.

Ova prva. grupa standarda odgovara današnjim mslovima razvijenosti komfekciske proizvodnje. Sa daljim razvojem, kome se teži, povećavaće se i broj standarda.

Koristimo ovu priliku da naglasimo da donošenjem ovih stamdarda, koji pretstavljaju preduslov za pravilno razvijanje tekstime konfekcije, ne možemo zadobiti poverenje i proširiti krug potrošača, alko u isto vreme me zagaramtujemo i dobar kvalitet tkanima od kojih \se izrađuje konfekcija, što bi se postiplo donošenjem stamdarda za kvalitet pojedinih proizvoda tekstilne imdustrije. Neosporno je da moramo raditi ma podizanju i garantovanju kako kvaliteta lizrade, tako i kvaliteta materijala od \koga se izrađuje konfekcija, jer ćemo samo tako postići da se potrošnja konfekcije utrostruči.

Gajić Branislav tehmičar Sekretar proizvodne grupe konfekcije Udruženja tekstilme imdustrije Jugoslavije