JUS standardizacija
RBROKROJ
- SLANI OUIAACIJA
=
naročitim akcentom na geološke pojave koje imaju značaja za istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina i upotrebu geološke karte za inženjerske, hidrološke, melioracione i pedološke radove ı slične delatnosti.
Osnovu za izradu ovog nacrta standarda dali su pre svega naši dosadašnji uzansi (naročito kod različitih oznaka, šrafura i sl.), pri čemu je striktno vođeno računa da se u nacrtu standarda očuva i fiksira sve ono što je već usvojeno i praktično primljeno u našoj geologiji. Dalja razrada nacrta standarda je bazirana pre svega ma posleratnoj praksi naših geoloških institucija, a detaljno su pregledani i prodiskutovani i standardi i uzansi geološki najrazvijenijih zemalja, iz kojih su neke ideje i oznake našle svoj odraz i u našim nacrtima standarda.
Rad na izradi nacrta standarda bio je organizovan na veoma širokoj bazi. Pri Savezu geoloških društava stvorena je Komisija za izradu standarda za geološku kartu, sa sledećim sastavom: Dr Ing. Dimitrijević Milorad, potpretsednik Nedela-Devide Donata, članovi: Dr Atanacković Miodrag, Behlilović Salem, Ivanovski Toma, Dr Jenko Kurt, Jojić Danilo, Dr Kostić Valerija, Marković Sava, prof. Ožegović Franja, prof. Pavlović Miloš, Pleničar Mario, Dr Ramovš Anton, Dr Sikošek Boris, Dr Soklić Ivan i Dr Stevanović Petar; povremeno su u radu komisije učestvovali i drugi članovi geoloških društava. Komisije za izradu standarda stvorene su i pri republičkim društvima. Za izradu prvog predloga bila je zadužena komisija Srpskog geološkog društva. Predlog svakog dela standarda razmatran je dalje na sastanku Srpskog geološkog društva, sa izmenama slat je dalje ostalim geološkim društvima i, konačno,
redigovan je na sastancima Savezne komisije. Pojedina uža pitanja često su razrađivale i
posebne republičke i Savezne potkomisije, sa kojima su uvek sarađivale šire ili uže grupe stručnjaka. Na taj način može se reći da su u razradi nacrta standarda imali učešća skoro svi zainteresovani geolozi naše zemlje.
Ovako razrađen nacrt standarda konačno je redigovan na sednici Savezne komisije 29. 6. 1957 god. u Sarajevu, i primljen na II Kongresu geologa Jugoslavije septembra 1957 god. Kasnije je u Saveznoj komisiji za standardizaciju ovaj nacrt rearanžiran u oblik uobičajen za JUS i prvi predlog standarda, kao osnovni, objavljen je u celini u ovom broju biltena, dok su ostali predlozi standarda anotirani.
Ova grupa predloga standarda reguliše sadržaj i oblik štampane osnovne geološke karte PNRJ i ujedno pokazuje i na minimum sadržaja radne karte, pa time pretstavlja i priručnik kartirajućeg geologa. S tom idejom je nacrt standarda rađen veoma elastično, tako da ne sputava i ne ograđuje, nego daje svugde osnove na kojima se dalje može graditi i mnogo detaljniji i opširniji sadržaj karte. Radi izbegavanja svake krute šematizacije usvojene su mostimično u stratigrafskoj podeli paralelne vremenske skale, a svugde su sistematski izbegavani lokalni i facijalni termini.
Osim predloga standarda za osnovnu geološku kartu, ova grupa sadrži i neke predloge čiji je značaj opštiji (oznake za litološki karakter stena, za minerale i stene itd). Veliki deo oznaka, predviđenih za osnovnu geološku kartu, može se svakako upotrebljavati i u kartama drugih razmera, za koje standardi još nisu izrađeni.
Ova grupa, koju je predložio II Kongres geologa Jugoslavije, pretstavlja prve naše predloge geoloških standarda koji se sada stavljaju na diskusiju našoj stručnoj javnosti da se o njima izjasni, posle česa će Savezna komisija za standardizaciju da donese definitivne standarde. Verovatno je, svakako, da će oni pretrpeti u toku sledećih godina praktične upotrebe izvesne, možda i krupnije izmene. Ipak, jasno je takođe da će dalja poboljšavanja biti daleko lakša nego što je bila izrada ovih prvih standarda, i da oni pretstavljaju jedan vrlo krupan korak unapred u sistematskom kartiranju naše zemlje i u razvoju naše geologije.
Dr Ing. M. Dimitrijević
OSNOVNA GBOLOŠKA KARTA PNRJ DK 622.1:526.8 Predlog br. 2664 EOVGOD JUS B.A4.100
Krajnji rok za dostavljanje primedbi: 1 septembar 1958
1
b) da posluži kao osnova za planiranje de-
Pred me standarda taljnog kartiranja u većim razmerama i za Ovaj standard obuhvata odredbe za osnovnu ge- istraživanja mineralnih sirovina; ološku kartu FNRJ, koja se izrađuje u razmeri S O 1:50.000 c) da posluži kao osnova za razradu regioOOU nalnih inženjersko-geoloških, hidrogeoloName:a osnevne geološke karte ških i ostalih tehničko-geoloških problema; Namena osnovne geološke karte FNRJ (u da- d) da pokaže opšte zakonitosti raspodele leljem tekstu geološka karta) jeste: žišta mineralnih sirovina;
a) da prikaže geološki sastav i strukturu e) da posluži kao osnova za izradu pregled-
terena; nih i specijalnih geoloških karata.