JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA

je njegova obradivost. Indeks obradivosti, koji dobijamo po metodi »Struganje s konstantnim potisnim pritiskom«, omogućava klasifikaciju pojedinih vrsta čelika za automate, na osnovu njihove obradivosti. Isti podaci koje nalazimo u inostranim katalozima važe obično za hladno vučeno stanje.

Brojna merenja obradivosti svih vrsta čelika za automate u odeljenju za istraživanje Željezare Jesenice omogućava nam poređenje indeksa obradivosti domaćih čelika u hladno vučenom stanju sa indeksima koje za inostrane slične čelike nalazimo u literaturi. Upoređenja su prikazana u tabeli 5.

Tabela 5

Indeks obradivosti B1112=100%

Indeks Poređenje Analiza čelika GBradirvVi Plana ena aka => | 10S20=100% AISI DIN

Vrsta čelika JUS

Č. 3990 0.10% C 1.09% Mn 142 C 1213 9SMn23 0.111% P | 0.330% S

135/140

Č. 1190 0.06% C 0.67% Mn 108 GG 111 10S20 90/91 0.068% P 0.248% S

Č. 1290 0.17% C 0.72% Mn 90 C 1115 15520 81/85 0.067% P 0.190% S

Č. 3190 0.20% C 1.22% Mn 112 C 1116 — 91/96 0.050% P 0.226% S

Iz tabele se vidi prilična skladnost dobijenih podataka u relativnim razmerama. Manja odstupanja,

. koja nastaju u apsolutnim vrednostima, su pre svega posledica različitih etalonskih čelika i delimično raz-

ličitih uslova ispitivanja. Rezultati nam, dakle, omogućuju ocenu i klasifikaciju domaćih čelika za automate

u poređenju sa stranim uzorcima čelika. : Zaključak

Kritička ocena opisanih metoda pokazuje nam, da za određivanje obradivosti čelika za automate (kao interesantne karakteristike čelika) po svom značaju najpogodnija je metoda »Struganje sa konstantnim potisnim pritiskom«. Pri ovoj metodi se najneposrednije dotičemo obradivosti čelika kao njegove specifične fizičke osobine. Kod ostalih metoda dotičemo se obradivosti čelika manje-više posredno, sa različitih gledišta, kao na primer: sa stanovišta obrade alata, temperaturnih promena na vrhu noža, sila rezanja itd. Razumljivo Je da to ne znači da umanjujemo vrednost metoda koje smo okarakterisali kao posredne. Već sama širina pojma obradivosti zahteva da je ocenjujemo sa različitih aspekata.

Industriji i trgovini za ocenu obradivosti čelika za automate potrebna je brza, jednostavna i jeftina metoda, koja će biti dovoljno tačna i koju je moguće izvesti u normalnim pogonskim uslovima i na šipkastom čeliku sličnih dimenzija kao što ih upotrebljava industrija. Dobijeni rezultati moraju imati, pre svega, praktičan značaj. Indeksi obradivosti ili drugi laboratorijski podaci o obradivosti moraju pomoći pri izboru optimalnih uslova za obradu čelika, posebno pri određivanju optimalne brzine rezanja.

Navedeni podaci iz literature i rezultati velikog broja opita obradivosti čelika za automate po metodi »Struganje s konstantnim potisnim pritiskom« u odeljenju za istraživanje Željezare Jesenice, potvrđuju vrednost metode i pravilan izbor ovog načina određivanja obradivosti, jer predložena metoda potpuno zadovoljava napred postavljene zahteve. :

Izbor ove metode za određivanje obradivosti čelika za automate obavezuje nas da što pre izrađimo standard koji će tačno propisati uslove ispitivanja. Posebnu pažnju bi trebalo posvetiti izboru uporednog — etalonskog čelika. U novom standardu čelika za automate predlažemo kao etalon — čelik Č. 3190, koji se za sada kod nas najviše upotrebljava, i koji se u kvalitetnom pogledu, između svih čelika za automate, najbolje ustalio. j

Privredna reforma postavlja našu metaloprerađivačku industriju u položaj koji predviđa veću produktivnost i rentabilnost proizvodnje i pri obradi čelika, jer potrebe čelika za automate sve više rastu. Kako se proširenje kvalitetnog razvoja čelika za automate bez odgovarajuće metode određivanja obradivosti ne može zamisliti, realizacija predložene metode biće značajna, i navodi nas na što brže rešenje, pri aktivnom sudelovanju svih zainteresovanih činilaca.

Li

Sa slovenačkog preveo – IvaneVesić, dipl. inž. Udrušenje jug. željezara