JUS standardizacija
64 | STANDARDIZACIJA —- A KK, _ STANDARDIZACIJA
Slika 3: Jedna tipićna kancelarija organizacije AFNOR u novoj zgrađi Service di'Informaton ISO, 31. oktobar 1969.) ZNAČAJ MEĐUNARODNE. STANDARDIZACIJE ZA INDUSTRIJALIZACIJU ZGRADARSTVA
Razvoj međunarodne standardizacije u oblasti zgrađarstva znači bržu, efikasniju i ekonomičniju izgradnju stambenih zgrada, fabrika, škola i bolnica. Međunarodni standardi su od bitne važnosti za primenu tehnike industrijske izgradnje širih razmera korišćenjem prefabrikovanih elemenata, izjavio je Dr Rebi (W. H. Raby), predsednik Centralnog sekretarijata Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO), obraćajući se delegatima na godišnjoj skupštini Švedskog instituta za standardizaciju u oblasti zgrađarstva u Štokholmu, 29. oktobra 1969. god.
Dr Rebi predviđa da će zgradarstvo i građevinski materijali predstavljati u budućnosti vrlo značajan deo aktivnosti ISO, ne zanemarujući izvesne teškoće koje će pričinjavati duboko ukorenjeni nacionalni standardi raznih zemalja u oblasti metođa izgradnje.
Razvijajući i unapređujući međunarodnu saradnju, zajednički standardi doprineće usvajanju slične tehnike izgradnje kao i razmenu i zamenljivost građevinskih elemenata i materijala, čime će se omogućiti razvoj sredstava proizvodnje na nivou koji ne bi bio ekonomičan za potrebe samo jedne zemlje.
Dr Rebi je ukazao na to, da su međunarodni standardi za kvalitet neophodni za faktore sigurnosti, konstrukcije, naprezanja i ostale uslove o kojima projektant mora da vodi računa pri proračunavanju stabilnosti konstrukcije i granice dozvoljenih deformacija. Sve dok se ti elementi ne regulišu zajedničkim standardima, građevinski materijali mogu da dobiju atest za primenu samo na bazi posebnih istraživanja i ispitivanja. Ta ispitivanja su obično vrlo skupa, pa se vrše samo kada se rađi o velikim količinama. )
U zgrađarstvu postoji rastuća težnja za primenom prefabrikovanih elemenata. Naravno da će prefabrikovani materijali steći poverenje potrošača samo ako budu postojali pouzđani podaci o različitim karakteristikama njihovih prcmena. Štaviše, dimenzionalna koordinacija je neophodan uslov za unapređenje prefabrikacije modularnih elemenata, koji se mogu svuda primeniti. .
Standardizacija je čvrsto vevana za industrijalizaciju i ona je Jedan od najvažnijih uslova za uspeh industrijalizacije. Čvrst međunarodni sistem standardizacije stvorio bi tržište koje bi obezbedilo nivo za intenzivna investicicna ulaganja i na taj način pružilo osnovu razvoja inđustrijalizacije. Na taj način, standardizacija doprinosi podizanju svetskog životnog standarda.
Dr Rebi je skrenuo pažnju, da je ISO angažovan u proučavanju svih aspekata zgrađarstva i građevinskih materijala i to od osnovnih principa do đimenzionalne koordinacije vrata i prozora, kuhinjskih peći, mašina za pranje rublja, frižidera i ormana.
On je naglasio da se ne postavlja pitanje da ISO pokuša da nekome nametne standarde. Uspeh standardizacije zavisi od dobrovoljne saradnje svih zainteresovanih da bi se došlo do sporazuma između predstavnika industrije, trgovine, državnih organa i naučnih institucija oko 60 zemalja koje su zastupljene u ISO.
(Service d'Information ISO, 31. oktobar 1969)
NOVA ISO-PREPORULA R 836 IZ, OBLASTI TERMINOLOGIJE VATROSTALNOG MATERIJALA JE JEDNA OD ZNAČAJNIH POMOĆI U MEĐUNARODNOJ RAZMENI (TRGOVINI)
Nemogućno je proceniti (proračunati) ukupno vreme, novac i dobro regulisati gubitak svake godine u Međunarodnoj razmeni zbog pogrešno shvaćene terminologije. e
Izvesno je da je preporuka ISO /R 836 iz oblasti terminologije vatrostalnog materijala, koju je publikozvala Međunarodna organizacija za standardizaciju, dobrodošla.
Ovaj dokument sadrži 148 strana, a izrađen je u Tehničkom komitetu Međunarodne organizacije za stanđardizaciju ISO, uz učešće međunarodnih stručnjaka. Dokument obuhvata listu od preko 1300 izraza (termina) sa definicijama, na engleskom, francuskom i ruskom jeziku. Terminološki rečnik je takođe preveden na italijanski i nemački jezik: ovih pet jezika pokriva veliku većinu zemalja sa razvijenom industrijom vatrostalnog materijala.
ISO-rečnik će potpomoći ne samo vezu između proizvođača vatrostalnog materijala, već pre svega vezu između proizvođača i potrošača vatrostalnog materijala.
Preporuka ISO /R 836 podeljena je u šest odeljaka i to: opšti izrazi, sirovine i minerali, proizvodnja, tipovi vatrostalnog materijala, peći i upotreba vatrostalnog materijala, priprema i metode ispitivanja. Dokument na trideset strana sadrži slike (crteže) uključujući i ovde shematski prikazanu visoku peć.
Brojke na crtežu prikazuju međunarodno prihvaćene izraze (termine) za deo na koji se odnose.