JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
4. Klasifikacija. U novoj klasifikaciji izbačena je
klasa C te ostaju dve klase A i B, a vanstan-
dardna roba je definisana i podvrgnuta pod
tretmane koji joj omogućuju upotrebu (prodaju) pod određenim ı prihvatljivim uslovima.
. Dizajn. U svim mogućim oblicima i na svim
pozicijama kod kojih je moguće dozvoliti slo-
bodu dizajnu, te i proizvođaču, novim standardima su odstranjene granice. U određenim slučajevima to se odnosi na:
— Obradu ivica (ploha), kod pločica uvedena je i pločica paralelopipednog oblika sa svim ravnim ivicama (plohama), s tim što je ostavljeno i klasično oblikovanje sa zaobljenim ivicama.
— Svugde gde je to bilo moguće uveden je znatan broj novih dimenzija tako su i u kompozicijama mogućnosti znatno obogaćene. — U pogledu obrade površina pločica (boja, reljef, šara i.t.d.) mogućnosti su skoro neograničene. Isto se odnosi i na sanitarnu keramiku gde su gabaritne dimenzije Uusklađene sa modularnim sistemom, a oblikovanje neutvrđenih dimenzija (dizajn) slobodan. — Uvedeni su novi standardi i postojeći revidirani, koji jasno i decidno definišu metode za kontrolu kvaliteta, kako pločica tako i sanitarne keramike.
Uveden je postupak ı način unutrašnje kontrole kao i kontrole od strane zakonom ovlašćenih strana.
Usavršen je način obeležavanja, pakovanja i skladištenje, što je prilagođeno novim mogućnostima moderne tehnike (paletizacija, dizanje i.t.d.).
Jugoslovenski zavod za standardizaciju u zajednici sa institutom za silikate — Zagreb, uneo je u plan da se izradi i jedan standard iz grupe keramičkih pločica, a to je: »Metode ispitivanja glazure«. Time bi bila popunjena grupa standarda za keramičke pločice, koja bi odgovorila osnovnim potrebama ove vrste proizvoda.
Ovom grupom standarda sa obaveznom primenom, iz oblasti keramičkih pločica i sanitarne keramike, odgovara se na necizbežna pitanja oblika, kvaliteta, kontrole, obeležavanja i skladištenja.
Međutim, keramičke pločice i sanitarna keramika je masovni materijal (bazične industrije), koji se upotrebljava na veoma širokom području i sa vrlo raznovrsnom namenom, a takođe ugrađuje u objekte različitih konstrukcija i kvaliteta. Isto tako oni koji ugrađuju keramiku su ljudi raznih kvalifikacija, nivoa i upućenosti u suštinu materije. Gledajući u masi ugradnje u objekte koji se danas grade, ne sme se ispustiti iz vida da je objekata sa klasičnim uslovima sve manje, a sve više je objekata od novih materijala koji pružaju nove uslove (ugibi, savijanje, nosivost zidova Ii.t.d.), pa je ove činjenice nužno veoma pažljivo i stručno uočiti i odmeriti prilikom prilaženja objektu.
Ž + ~“
Pored klasičnog veziva (maltera), pojavljuje se veliki broj hemijskih sredstava koji su takođe zavisni od podloge na koju se stavljaju, te ugrađivač mora poznavati mnogo elemenata od kojih zavisi kako će se obloga ugraditi na zid i kako će se ponašati u uslovima u kojima se nađe.
Rečeno je napred da je uveden značajan broj dimenzija svih vrsta i boja pločica, čime se može postići veoma visok nivo u komponovanju obloga (boja i dimenzija), te dati bogat dizajn.
Da bi pomogli projektantima izvođačima, u krajnjoj liniji potrošaču, udruženje proizvođača »Keramika union«, Udružena preduzeća ugrađivača »Zavraj« i J.Z.S, su se dogovorili da zajednički izrade uputstvo za primenu standarda i svih aspekata od izbora do ugradnje. Ovaj posao je u toku. Sadržaj ovog, uputstva izgleda ovako:
Prvi deo
Vrste keramičkih proizvoda za građevinar-
stvo:
1. Upoznavanja sa proizvodima kroz tehnologiju i kontrolu
2. Uslovi za isporuku ı način
3. Predlog jugoslovenskih standarda sa osvrtom na inostrane standarde
Drugi deo 3. Vrste pločica 4. Izbor pločica za podove
4.1 Sa lakim opterećenjem — za oblaganje podova, kuhinja,
kupatila, WC-a, hodnika, terasa
4.2 Sa težim opterećenjem.
— za oblaganje podova ulaza stambenih zgrada, podova i trgovina, samouslugama, prodavnicama: ugostiteljskih objekata (hoteli, sale za ručavanje i td.)
4.3 Sa teškim opterećenjem — za oblaganje podova Žel. stanica,
tunela, garaža ı td. 5. Slaganje pločica za podove
5.1 Sa lakim. opterećenjem.
5.2 Sa težim opterećenjem
5.3 Sa teškim opterećenjem
6. Izbor pločica za zidove
6.1 Za oblaganje zidova u stambenim. zgradama (kuhinja, kupatilo, terase, hodnici i td.)
6.2 za oblaganje zidova u prodavnicama, trgovinama, zanatskim radnjama i td.
6.3 za oblaganje ulaza stambenih zgrada, pasaža ı td.
6.4 za oblaganje zidova ugostiteljskih objekata (hoteli, samoposluge, sale za ručavanje, kuhinje, restorana i td.).
7. Slaganje pločica za zidove
7.1 za stambene zgrade
7.2 za prodavnice, trgovine
*2% 7.3 za pasaže
PI 7.4 za odeljenje ugostiteljskih objekata