JUS standardizacija

8. Izbor pločica za fasade 8.1 za oblaganje fasada visokogradnje 8.2 za oblaganje fasada niskogradnje 8.3 za oblaganje fasada industrijskih

objekata

9. Slaganje pločica za fasade 9.1 za fasade visokogradnje 9.2 za fasade niskogradnje 9.3 za fasade industrijskih objekata 9.4 za fasade javnih objekata

Treći deo 10. Objekt 10.1 vrsta konstrukcije objekta 10.2 vrsta zida koji se opločuje (pregradni, noseći) 10.3 materijal (podloga) od koje je izrađen zid na kome se vrši opločavanje

11. Izvođenje radova 11.1 načela izvođenja radova 11.2 pregled sistema radova 12. Alati i oprema 12.1 13. Normativi 13.1 utrošak radnog vremena 13.2 utrošak materijala 14. Merenje i obračun 14.1 15. Opšti i posebni uslovi. Jugoslovenski zavod za standardizaciju je usvojio praksu da publikacıijom ovakve vrste približi regulativu i praksu, kako bi se ubrzao proces porasta kvaliteta.

Nikola Nikolić dipl. ing. (Jugoslovenski zavod za standardizaciju)

PUŠTANJE U POGON FABRIKE FINE KERAMIKE, INDUSTRIJE »TFOZA MARKOVIC« U KIKINDI

Na svečano puštanje u radnove fabrike fine keramike, u sastavu industrije građevinskog materijala »Toza Marković«, pozvani su i prisustvovali predstavnici JZS.

Dana 26. maja 1972. godine svečano je pustio u rad Fabriku fine keramike u Kikindi predsednik Izvršnog veća SR Srbije drug Milenko Bojanić. Ovaj datum je zabeležen u industriji građevinskog materijala, u doba kada naša izgradnja zajedno sa standardom naših ljudi raste iz godine u godinu. Potrebe stambene izgradnje, investicione gradnje, rekonstrukcije industrije i privrede su veoma velike i rastu. Sa tim rastom je izgrađen i tesno povezan veliki niz fabrika za repromaterijale i uposlen značajan broj radnika u ovim. pratećim, industrijama.

Novi materijali koji se rapidno i neizbežno pojavjuju kao elementi moderne montažne gradnje, znatno su zaostali u masi potreba, te se čitava naša zajednica suočila sa fenomenom uvoza sirovina i repromaterijala u obimu koji kiajnje zabrinjava. U ovoj situaciji se mora učiniti mnogo i brzo da se otkloni ova neprirodna pojava, koja nije u skladu sa našim mogućnostima, jer naša zemlja leži na neiscrpnoj sirovinskoj bazi ove vrste i na njoj se može skoro neograničeno graditi sopstvenim sirovinama i repromaterijalima od temelja do krova.

U momentu kada je oglašena borba da se ovakvom. stanju (uvoza) učini kraj, otvaranjem ove fabrike može se reći da je označen početak kraja uvozu barem. u potrebama keramike.

Kada smo se približili ovome objektu i sagledali njegove mogućnosti i parametre, videli smo jasno siluetu njene fizionomije.

Fabrika fine keramike u sastavu industrije »Toza Marković« zasniva se na pokušaju da proizvede

keramičke pločice od ciglarske gline. Ovo je u nas Jedinstveni pokušaj, ali postavka je potvrđena u Italiji gde se od ovakoga materijala proizvode pločice koje je tržište već prihvatilo.

Oprema i tehnologija je usvojena u Italiji kao oprobana. Može se tvrditi da se ovde radi o veoma savremenoj i racionalnoj fabrici.

Dimenzije proizvodnih kapaciteta su u prvoj fazi prihvatljive, ali je očigledno ako se uspe u ovome obimu, kapaciteti se mogu veoma lako povećati i ići na optimum. koji je znatno veći.

U ovom zahvatu je veoma značajna činjenica to što industrija »Toza Marković« raspolaže stabilnim i kvalitetnim kadrom koji je ovde stvaran kroz generacije.

U kontaktima sa rukovodiocima ove industrije, uočili smo da se u ovome kolektivu problem. kadrova rešava u svim, nivoima pozitivno i bez rezerve. Takođe ohrabruju gledanja na značaj naučnoistraživačkog rada, dizajna i ekonomike. Sa gledišta nacionalne ekonomije doprinos ove fabrike može se iskazati jednostavno podatkom, da ona može umanjiti uvoz ovoga repromaterijala za 20 %. što nas ohrabruje u opravdanoj nadi da ćemo u doglednom vremenu graditi sopstvenim repromaterijalima uz minimalni uyoz. ”

Nas kao Zavod za standardizaciju naročito interesuje kakvo će mesto ovaj repromaterijal zauzeti u kodeksu jugoslovenske regulative tj. standarda i dokle se može popeti na lestvici kvaliteta. Ono što smo videli, čuli i saznali podstaklo nas je da iskažemo želju za saradnjom sa ovim kolektivom, iz svoga aspekta, i da im iskreno poželimo mnogo uspeha.

Nikola Nikolić, dipl. ing. (Jugoslovenski zavod za standardizaciju)