JUS standardizacija
– Postupak nadgledanja od strane organizacije koja upravlja sistemom
Organizacija ovlašćena za ispitivanje
Osnovni zađatak organizacije ovlašćene za ispitivanje jeste da uspostavi takvu metodologiju rada koja će omogućiti postupak ispitivanja usaglašenosti koji zahteva Organizacija koja upravlja sistemom.
U skladu sa ovlašćenjem, dobijenim od orcanizacije koja upravlja sistemom ona može biti dođatno ovlašćena i za druge delatnosti ali koje nisu u suprotnosti sa
· osnovnom delatnošću.
- Tehničke mogućnosti x
Da bi dobila ovlašćenje, organizacija za ispitivanje mora da pruži dokaze organizaciji koja upravlja sistemom atestiranja, da ispunjava kriterijume utvrdjene u aneksu Uputstva-24 ("Kriterijumi za ocenjivanje tehničkih mogućnosti organizacija za ispitivanje"). Isto tako, treba da zadovo1lji i druge uslove koje postavi organizacija koja upravlja sistemom atestiranja kao Što su naprimer: zahtevi za dodatnim izveštajima, za primenjivanje novih metoda za ispitivanje, za baždarenje opreme i slično
- Renome i finansijska stabilnost
Organizacija ovlašćena za ispitivanje mora imati priznat renome u svojoj zemlji
i finansijsku stabilnost koja neće dozvoliti ugrožavanje njenog integriteta.
– Komunikativnost
Organizacija ovlašćena za ispitivanje mora imati mogućnost jezičkog komuniciranja sa svim naručiocima u zemlji i u inostranstvu, kao i s drugim inostranim organizacijama koje upravljaju sistemom atestiranja. Pod ovim se podrazumeva dovoljan broj stručnjaka, korespondenata, daktilografa, koji poznaju strane jezike.
- Korektnost, poslovnost i neutralnost
Korektnost, poslovnost i neutralnost organizacija ovlašćenih za ispitivanje u odnosu sa organizacijom koja umravlja sistemom za atestiranje su neophodan elemenat
u njihovoj saradnji. Poverenje, koje je dobila ovlašćenjem za atestiranje, organizacija za ispitivanje mora stalno potvrdjivati. – Olakšice od državnih organa
Pod ovim kriterijumom podrazumevaju se olakšice od državnih organa u pogledu putovanja pojedinih predstavnika ovlašćenih organizacija za ispitivanje u druge zemlje sa kojima saradjuju, mogućnosti njihovog rada u tim zemljama i sl.
– Sposobnost prilagodjavanja
Organizacija ovlašćena za ispitivanje treba da ima zadđovoljavajuću sposobnost prilagodjavanja u skladu sa zahtevima i potrebama ispitivanja.
= Koordinacija
Organizacija ovlašćena za ispitivanje treba da uspostavi koordinaciju u radu sa Organizacijom koja upravlja sistemom atestiranja. Ovo uključuje obuku i proveru kad-
rova od strane organizacije koja upravlja
sistemom.
– Tajnost i poverljivost
Organizacija ovlašćena za ispitivanje se mora pridržavati svih kriterijuma utvrdjenih od strane organizacije koja upravlja sistemom da bi uspešno čuvala njenu reputaciju.
–— Evidencija
Organizacija ovlašćena za ispitivanje treba da vođi evidenciiu o svom rađu i da putem izveštaja obaveštava organizaciju koja upravlja sistemom, o svom radu.
-– Postupak nadgledanja
Postupak podrazumeva saglasnost organizacije ovlašćene za ispitivanje da organizacija koja upravlja sistemom može nadgledati njen rad.
Razlika u delatnosti organizacije ovlašćene za ispitivanje i organizacije ovlašće= ne za kontrolu
Razlika se sastoji u osnovnom zadatku organizacije ovlašćene za kontrolu koji se sastoji u kontrolisanju proizvodjača na zahtev orcanizacije koja upravlja sistemom atestiranja.
Ovaj zadatak može da uključi sledeće delatnosti: – kontrolu procesa proizvodnje - izbor uzoraka za ispitivanje – ocenjivanje uzoraka.
Medjutim, u Uputstvu-24 se pretpostavlja da delatnosti organizacija ovlašćenih za ispitivanje ili za kontrolu moqu biti svedene na delatnost jedne ovlašćene oraanizacije. 421