JUS standardizacija

– pođatke o poslednjoj gđdini pregleđa, pri tom bi trebalo đa se gođine posledđnjeg pregleda međjusobno razlikuju najviše tri godine,

– podatke o mestu sprovodjenja ispitivanja.

Sva bi ispitivanja u ovom slučaju trebalo sprovesti blagovremeno a pre isteka roka važenja žiga, kako bi se u slučaju dobijenih nepovoljnih rezultata, brojila mogla đa skinu iz mreže, servisiraju i ponovo ispitaju i žigošu.

Sva bi se ispitivanja imala sprovesti pod nadzorom organa kontrole i uz njegovu sarađnju. O rezultatima ispitivanja bi se obavestio Zavod, a na osnovu izveštaja koji bi mu đostavile nađležne kontrole čiji su stručnjaci i vršili ispitivanje. Na osnovu ovih rezultata Zavod bi doneo odluku đa li bi brojila trebalo skinuti iz mreže i ponovo servisirati,ispitati i overiti ili bi im se rok važenja žiga produžio na naredne dve dc tri godine. Posle OVOJ rYTOka brojila bi trebalo ponovo ispitati postupkcm ođabranih uzoraka i rok važenja žiga bi se prođužavao sve dotle dok su rezaltati ispitivanja zadovoljavajući. Onog trenutka kađa se dobiju nezadovoljavajući rezultati sva bi se brojila skinula iz mreže i ponovo servisirala, ispitala i overila.

Ispitivanje brojila ugradjenih u mreži postupkom ođabranih uzoraka ima višestruki značaj. Ispitivanje je atributivno i

ograničeno je na relativno mali broj uzoraka, što je sa ekonomske tačke gledišta vrlo povoljno. Rezultati ispitivanja Omogućavaju procenu važenja Žiga, a ujedno otkrivaju i slabosti u konstrukciji brojila ukoliko isti postoje. Ujedno se sagleđavaju i neđostaci u pogledu održavanja brojila kao i samog njihovog servisiranja.

Ova provera je dalje sigurna podloga za odredjivanje roka važenja žiga, koji više ne bi bio fiksan, već bi zavisio od merno-tehničkih osobina brojila, odnosno njihove postojanosti.

Kod nas bi svakako bilo potrebno, da se shodno našim prilikama i neđostatku sistematskih pođataka o rađu brojila u mreži, kroz izvestan broj gođina sprovođi atributivno ispitivanje brojila i kađa se ova ispitivanja uhođaju, a rezultati ispitivanja buđu zadovoljavajući, da se u sporazumu sa Zavodom razmotri mogućnost prođuženja roka važnosti žiga, kao što se na tome rađi u industrijski razvijenim zemljama.

Literatara:

1. — Stichprobenplane fur messende Prufungen. PTB-Mitteilungen 80 (1970), Karl Weber

2. - Opravđanost ispitivanja brojila meto-

dom ođabranih uzoraka s gledišta matematičke statistike, Elektroprivređa br. 3-4, Dj. Blagojević.

O M i lu _____OB KI | ______________ E i m ____ |475