JUS standardizacija

mobilske industrije u Americi, pre nas-

tanka naučne standardizacije. Medjutim,

smanjivanje asortimana primenom standardizacije obično je dovođilo do povećanja brojnosti serija. Ubrzo, standardizacija počinje neposredno da služi povećavanju

brojnosti serija u praktično svim oblastima robne proizvodnje, a u cilju ostvarivanja ođredjenih ekonomskih koristi.

2.3. Tipizszivanje proizvodnje

Logična ekstrapolacija iskustva iz standđardizacije komponenata dovodi i do pokušaja svodjenja složenih sistema na Ograničeni broj tipova složenih uredjaja kojima mogu da se pokriju masovne potrebe tržišta. Tipizacija, naročito u mašinskoj industriji, dobija ubrzo široki zamah, koji ne prestaje ni danas. Štaviše, danas je uočeno da se i tipična postrojenja pojedinačne izrade mogu podređiti standđardizaciji i tipizaciji, i take ostvariti ogromne koristi. Korist se ostvaruje zbog velikog smanjenja troškova, ako se paralelno proizvodi više komada istog dela opreme (Multiple Order Savings). Ove tendencije se danas naročito zapažaju Kod vrlo krupnih i komplikovanih komponenata, kao što su npr. parne turbine Vvelikih snaga, reaktorski sudovi i parogeneratori za nuklearne elektrane, i sl.

3. KVALITATIVNI EFEKTI STANDARDIZACIJE

Smanjenje asortimana, povećanje brojnosti serije i tipiziranja proizvoda neposreadno su doveli do jedne nove potrebe i do nove mogućnosti: do kvalitativnog skoka u proizvodnom procesu. Jedna ista standardizovana kompoenta se može koristiti u raznim mašinama, Što znači da se u načelu proces održavanja mašina može racionalizovati i uprostiti a time povećati i radna raspoloživost mašina u eksploataciji. Potreban ali ne i dovoljan uslov za OVO je standardizacija oblika i dimenzija kODOnenti. Dopunski uslov je odgovarajući kvalitet izrade.

Pokazalo se da serijska proizvodnja Omogućuje ostvarenje visokog kvaliteta i reproduktivnosti, bez značajnijeg poskupljenja proizvodnje. Ovo je omogućilo OStvarenje niza pozitivnih kvalitativnih efekata standardizacije, koji se opisiju nUŽe

3.7. Upravljanje kvalitetom proizvoda (mobe)

Kvalitet predmeta proizvodnje odredjuju dva pokazatelja:

(1) stalnost nominalnih osobina predmeta proizvodnje (u granicama tolerancije) :i

Kvalitet predmeta proizvodnje odredjuju dva pokazatelja:

(1) stalnost nominalnih osobina predmeta proizvodnje (u granicama tolerancije); i (2) održavanje ovih osobina (u propisa-

nim granicama) posle ođredjenog vremena upotrebe. Tako se pored standardizacije oblika, dimenzija, sadržaja i drugih osobina, vrši i standardizacija dozvoljenih odstupanja od. nominalnih vrednosti ovih osobina u početnom i završnom trenutku rađnog veka predmeta proizvodnje, čime se ustanovljava mogućnost upravljanja kvalitetom proizvođa. Ovim putem se dakle kvalitet proizvođa može prilagoditi potrebama na optimalan način.

3.2. Zavismost tehnološkog procesa pro+tzsvodnje od kvaliteta proizvoda

Da bi se ostvario propisani kvalitet predmeta proizvodnje, u tehnološkom procesu izrade se moraju primenjivati odgovarajući postupci obrade, alatne mašine i alati, kao i kontrolno-=merni postupci i instrumenti. Uopšte, izmedju kvaliteta predmeta proizvodnje i tehnološkog procesa proizvodnje postoji uzročno-posledična veza, tako da svakom skupu stanđarda kojima se definiše kvalitet pojedinog predmeta proizvodnje, mora da odgovara odredjeni skup standarda kojima se definiše tehnološki proces proizvodnje i kontrole.

Izmedju povećanja brojnosti serije (blagodareći uvodjenju standardizacije i tipi-

zacije) i efikasnosti kontrole kvaliteta, jasno je uočena veza. Za ilustraciju se navodi sledeći podatak iz američkih izVOra: povećanje tipiziranih delova pumpi od 62 na 79%, dovelo je do povećanja efikasnosti kontrole za Oko25%. .

Pod standardizacijom podrazumeva se standardizacija postupaka i opreme koji se koriste prilikom kontrole, kao i standardizacija proceđura u okviru organizacije kontrole i sistema obezbedjenja kvaliteta. Kao primeri standarda kojima lj e obuhvaćeno pitanje kontrole i obezbedjenja kvaliteta moguse navesti ASME, MIL-Q, ANSI, DIN i drugi standardi, kao i preporuke nekih medjunarodnih organizacija (ISO, IAEA i dr.).

3.3. Podizanje nivoa stručnosti kadvova

Podizanje kvaliteta proizvodne tehnologije (uključivo i kontrolu kvaliteta proizvođa) povlači za sobom podizanje stručnosti kadra koji ovu tehnologiju prime njuju. Tako se na primeru ASME standarda vidi da je na oko 6OOO stranica (podeljenih u 11 sekcija) izloženo mnoštvo detaljnih propisa koje je moguće primeniti samo ako se raspolaže tehničkim i ljudskim mogućnostima odgovarajućeg nivoa. Na primer, za projektovanje reaktorskih sudova za nuklearne elektrane klase kvaliteta 1, po ASME standardima se zahteva analiza napona, a za to je potrebno raspolagati odgovarajućim znanjem i tehnikom. Slično Je i kod zavarivanja, a naročito u oblasti ispitivanja zavarenih spojeva.

Ustvari, ovo važi uopšte za sve sisteme kontrole i obezbedjenja kvaliteta. Propisi su detaljni i rigorozni, pa je standardima predvidjena i provera kvalifikovanosti svih učesnika u proizvodnji :* sa-

491