JUS standardizacija

propisom donesenim na osnovu tog zakona (član 91. stav 1l. tačka 4. Zakona).

Kaznene odredbe predvidjene Zakonom o standardizaciji podjednako se odnose, kako na organizacije udruženog rada koje su same donele proizvodjačku specifikaciju za SVOJe proizvode,tako i na organizacije udruženog rada xoje su propisom direktora Saveznog zavoda za standardizaciju obavezne da je donesu.

Član 33. stav 3. Zakona o standarđizaciji glasi:

"Propisima o jugoslovenskim stanđardima, normama kvaliteta ili drugim propisom direktora Saveznog zavoda za standardizaciju može se odrediti da je donošenje proizvodjačke specifikacije za odredjene proizvode obavezno, koje podatke treba da sadrži ta specifikacija i način vodjenja evidđencGije u organizaciji udruženog rada o donesenim specifikacijama"

Kvalitet i druge karakteristike tekstilnih proizvoda danas su delimično regulisane propisima o jugoslovenskim standardima. U cilju potpunijeg pravnog regulisanja kvaliteta tekstilnih proizvođa, Savezni zavod za standardizaciju uneo je u svoj plan rada donošenje naredbi o odredjivanju tekstilnih proizvoda za koje su organizacije udruženog rada dužne da donesu proizvodJačku specifikaciju. Prilikom izrade nacrta ovih naredbi, naročito se imalo u vidu da potrošaču treba garantovati odredjeni kvalitet tekstilnog pro=izvoda, da ga treba obavestiti o stvarnom kvalitetu i sastavu proizvođa, da treba sprečiti neosnovano sticanje dohotka stavljanjem u promet tekstilnih proizvoda nižeg kvaliteta.

Maredbama o odredjivanju tekstilnih proizvoda za koje su organizacije udruženog rada dužne da donesu proizvodjačku specifikaciju, tekstilni proizvodi su u potpunosti obuhvaćeni na taj način što su podeljeni na sledeće grupe:

1) tekstilna vlakna;

2) tekstilni metražni proizvodi; 3) odevni tekstilni proizvodi;

4) komadni tekstilni proizvodi; 5) tekstilni regenerati i punila.

Time Jo opredoeljen i naziv ovih propisa.

Osim klasifikacije tekstilnih proizvoda,

512

narebama su, shodno članu 33. stav 3. Zakona o stanđardizaciji, propisani podaci koje mora da sadrži proizvodjačka specifikacija za svaku od navedenih grupa tekstilnih proizvoda. Važno je naglasiti da su podaci koje obavezno sadrži proizVodjačka specifikacija u naredbama samo taksativno nabrojani, jer član 33. stav 2. Zakona nedvosmisleno ovlašćuje direkcora Saveznog zavcda za standardizaciju za LO. To znači da je proizvozjač tekstilnog proizvoda obavezan da da bliži sadržaj takvih podataka (npr. ako je naredbom propisano da se za tekstilna vlakna

u proizvodjačkoj specifikaciji mora obavezno navesti sirovinski sastav, proizvodjač je dužan da procentualno navede odredjeni sirovinski sastav za takav proizvod). Prema nacrtima ovih naredbi, organizaciJa udruženog rada koja proizvodi tekstilne proizvode dužna je da unosi sledeće datke u eviđenciju o dđonesenim Đroizvodjačkim specifikacijama:

1) naziv tekstilnog proizvoda i komerciJalni naziv artikla;

2) firmu, odnosno naziv organizacije udruženog rada koja je proizvodjačku specifikaciju donela;

3) broj i datum donošenja proizvodjačke specifikacije;

4) broj i datum izveštaja o izvršenom laboratorijskom ispitivanju tekstilnog proizvoda izradjenog prema proizvodjačkoj specifikacijiy;j 5) datum početka proizvodnje prema proizvodjačkoj specifikaciji.

Karakteristično je za sadržinu nacrta naredbi i to da sadrže odredbu po kojoj tekstilni proizvodi u prometu na veliko moraju biti snabdeveni izveštajem o ispitivanju koji mora sadržati sve podatke o karakteristikama kvaliteta tekstilnih proizvoda koje su utvrdjene proizvodjačkom specifikacijom, kao i podatke o rezultatima ispitivanja tih karakteristika.

Donošenje naredbi o odredjivanju tekstilnih proizvođa za koje su organizacije udruženog rada dužne da donesu proizvodjačku specifikaciju planira se za početak 1981. godine, nakon stavljanja nacrta ovih naredbi, tokom decembra meseca 198O. qgodine, na javnu diskusiju.

— —=C ——— —_———C---- — — – - -- r.•———