JUS standardizacija

što nam pruža odredjenu garanciju za kvalitet internog standarda.

Internim stanđarđima takodje možemo vršiti uži izbor iz nacionalnih stanđarda u zavisnosti od konkretnih potreba, čime sužavamo asortiman materijala, delova, alata i slično.

Koji će se interni standardi donositi u okviru interne stanđarđizacije uglavnom zavisi od proizvodnog programa fabrike ali po pravilu se u mašinogradnji radi na sleđećim vrstama stanđarda:

– osnovni standardi u koje spađaju standđardđi za simbole, tolerancije i odstupanja, stanđardi tehničkog crtanja i drugi opšti standardi,

– standardi materijala,

– stanđarđi konstrukcijskih elemenata, sklopova i proizvoda

= stanđardi alata i pribora,

= standardi mašina, uredjaja i opreme, – stanđarđi goriva i maziva, |

- stanđardi elektrotehnike

– stanđarđdi za kontrolu, montažu i regulisanje -– standardi za hemijsko i hemijsko-termičke obrade

- stanđardi za prijem i ispitivanje (tehnički uslovi)

Sleđeća delatnost interne standardizacije bi bila izrađa i sprovodjenje sistema distribucije nacionalnih i internih standarđa i drugih informacija iz oblasti standarđizacije uz obezbedjenje sistema izmene svih ovih standarda.

Kontrola primene standarda koji se upotrebljavaju u fabrici je jedna od najvažnijih delatnosti koja omogućuje blagovremena organizaciona đejstva u cilju maksimalnog postizanja efekata standardizacije. U okviru interne standarđizacije povremeno se izđaju i praktične publikacije iz pojedinih oblasti interne stanđarđdizacije.

Posebna delatnost je organizovanje standardoteke nacionalnih, internih i stranih standarda i ona treba da obavlja sledeće poslove:

– izrađu kataloga internih standarda,

–- umnožavanje, distribuciju i evidentiranje distribuiranih standarda,

- praćenje službenih saopštenja o državnim standardima, nabavku i evidenciju ovih standarda i infmermisanje svih korisnika o nacionalnim standardima putem ređovnih periođičnih informacija,

418

- praćenje kataloga medjunarodnih stan=đarđa ISO i drugih zemalja čiji su standardi interesantni za fabriku i internu standardizaciju i nabavka ovih standarđa kao i njihovu evidenciju i informisanje o njihovom pristizanju,”

– stara se o prevodjenju i obradi prevođa inostranih stanđarđa i posebno ih evidentira zbog njihove pogodnosti za Upotrebu, n

- vrši distribuciju kopija standarđa korisnicima Služba interne standardizacije koordinira sve poslove standardizacije na nivou fabrike kako u cilju izrade internih standarda, tako i u cilju izrađe predloga naciomalnih stanđarđa i u cilju razmatranja pređ= loga nacionalnih stanđarđa, kao i standarđa pojedinih inđustrijskih grana koje su od interesa za fabriku.

Svakako da interna stanđardđizacija može

đa obavlja i druge delatnosti od kojih se često javlja delatnost šifriranja predmeta poslovanja a to zbog tesne veze šifriranja sa sistematičnošću standarđizacije.

4. UTICAJ INTERNIH STANDARDA NA OSNOVNA PODRUČJA POSLOVANJA I EFEKTI INTERNE STANDARDIZACIJE

Ovaj uticaj je prikazan u tabeli 2 i jasno govori o značaju internih standarda za sve oblasti poslovanja koje su ovđe nabrojane. Najvažniji efekti koji se postižu, uticanjem na naveđene oblasti poslovanja su:

- poboljšanje kvaliteta proizvođa,

–- stabilnost proizvodnih procesa,

- uštede sirovina i reprođukcionog materijala, - smanjenje troškova proizvodnje, – uštedđa radne snage i vremena,

– smanjenje zaliha materijala i rezanih delova, .

– olakšano projektovanje i konstruisanje - povećanje produktivnosti,

– obezbedjenje konstantnog kvaliteta pro=izvoda, – uprošćavanje ugovaranja za isporuke po standardima ,

-– Olakšano sporazumevanje i sprečavanje gubitaka pri nabavci jer se tačno đefinišu pojmovi i zahtevi i otklanjanje spo„rova izmedju proizvodjača i potrošača,

— ekonomičan izbor materijala, alata i Opreme, - racionalnija proizvodnja primenom tipskih tehnoloških procesa

– smanjenje dđokumentacije Uopšte u svim oblastima poslovanja stvara-

ju se uslovi za jednostavniji, racionalniji i ekonomičniji rad.