JUS standardizacija

Uticajna

· područja

Interni | stanđardi

materijala

mašina, uredjaja Ooprene

energije, goriva,

elektrotehnike

Bei ske i ia skotermičke obrađe

5. ORGANIZACIJA INTERNE STANDARDIZACIJE

Kako bi se ostvarili svi pobrojani zadaci, ciljevi, delatnosti i efekti interne standarđizacije treba je adekvatno orqanizova-– ti. U dosiđašnjoj praksi postoje više mođela organizacije interne standardizacije od kojih svaki ima svoje nedostatke i prednosti. Ti mođeli su sleđeći:

a) Centralizovani sistem u okviru koga je funkcija stanđardizacije zajeđnička za celu fabriku a sve aktivnosti standarđizacije se koordiniraju sa jeđnog mesta. Dokumentacija stanđardđdizacije je jeđinstvena za fabriku.

b) Decentralizovani sistem u okviru koga se funkcija standarđizacije razvija u pojedinim organizacionim celinama procesa rađa koje donose stanđarđe samo za te zatvorene celine, zbog čega se često Javlja dupliranje poslova.

elemenata, sklopova,

_proizvodđa

. alata i pribora |R maziva

vanje Prijem, skladi-

Sr | | Ol: . isanja

c) Mešoviti sistem u okviru koga je jeđan đeo funkcije standarđizacije centralizovan (standardizacija ođ zajedničkog interesa za fabriku) a drugi đeo decentralizovan (samo standardizacija specifična za pOSSPDDE organizacione celine).

Smatram da bi tamo gde se otpočinje sa UVOdjenjem interne stanđarđizacije trebalo primenjivati centralizovani sistem organizacije standardizacije, jer samo takav sistem može jmati neophodnu podršku rukovodđdeće strukture·a može se otpočeti sa radom na nekciıko osnovnih grupa standarda i sa relativno malim brojem ljuđi.

Za viši stupanj razvoja interne stanđardizacije treba postepeno razvijati mešoviti

sistem organizujući internu stanđarđizaciju u najorganizovanijim proizvodnim celi-

nama sa velikim specifičnostima.

Osnovna organizaciona šema centralizovanog sistema data je na sleđećoj slici.

419