Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

409 JOB. ХАЏИ-ВАСИЉЕВИЋ

мењене на горе; од установљења Ексархије и у овој је области уздрман ауторитет и црквеи хијерархије.

6. Школе. Никаквога позитивнога трага немамо ни о школама у овој области пре ХЈХ века, а евакако их је, као и у другим крајевима, било у Матејачком и Карпини манастиру. А у XIX веку налазимо их рано и у неким селима у овој области.

До почетка ХЈХ века школе није било ни у самом Куманову. Прва је школа отворена у овом месту око 1805 године. Учитељ је онда био Гаврил Кратовац. Као други учитељ у Куманову епомиње се Ристо Чолак. Одакле је Риста био родом незна се позитивно; држи се да је био родом из Велеса. Овај је учитељ пробавио у Куманову 10 година. Школа је онда била у кући Стојан-ће(хјаје која и сада постоји. После овога учитеља дошао је у Куманово за учитеља Михаил калуђер из манастира Св. Арханђела у Кучевишти у Скопљанској Црној Гори. Он је био учитељ 5 година. О њему имамо и запису младо-нагоричкој цркви: „Леромонах Михандађ (0 с(кејтн лрхлигелћ Коутевнуих 8 Скопћ но веше дасваљ 8 Камлново 1923,29

После Михаила дошао је за учитеља у Куманово орат Ристе Чолака, Димштрије Чолак п остао је неколико година. 1885 године налазимо као учитеља у Куманову Трајка Штиплију (или Штипљанца). Овај је био учитељ 6 година. У то је време школа била у кућици на место које је доцније подигнута садања ексархијска женска школа испод цркве Св. Николе. Трајко је дошао у сукоб са ондашњим кумановским првацима те је напустио Куманово и отишао у Скопље. На његово је место дошао за учитеља Митар Ристић звани Велешанац. Овај је Митар био родом из кума; новскога села Матејче, али cy га звали Велешанцем o Tora што је дуго година пре тога живео у Велесу. Он је учитељевао у Куманову 8 година па се опет вратио у Велес. Митар је први почео учити децу новој псалтикији (Па-ни-зо-ни-па-ву-па-ни-па-ву .... итд.)

29 Стр. ове књиге 439.