Leskovački zbornik
Богослужбени предмети у црквеним ризницама Врањске епархије 387
Најпотпунију слику о опремању храмова, количини светих утвари, свештених одежди, као и богатству цркава на територији Врањске епархије показују нам и документују сачувани инвентари, са краја ХЛХ и почетка ХХ века. Из њих сазнајемо који су неопходни богослужбени предмети били похрањени у храму, везани за његово култно функционисање. Међу најстаријим сачуваним пописним листама је она из цркве Светог Великомученика Георгија у Сурдулици из 1897. године, која бележи да се у цркви налази нов антиминс, фино укоричено Јеванђеље, такође ново, што наводи на постојање старијих, потом сребрни крст, те дарохранилница, путир и дискос са звездицом, гвоздено копље и ложица. Поменути су покривачи часног престола и проскомидије, “дарци златоткани“, аери, воздух од сомота, нова кадионица и “свештеничка одјејанија од сатина", као и она златоткана. У инвентару се помињу и разноврсна кандила од ковине и туча, потом гвоздени чираци, и фини свећњаци, те тасови и венчила – круне начињене од “тенећке". Уз ово, набројане су богослужбене и црквене књиге, као што су: служабник, псалтир, ирмологиј, часловац, акатист Богородици и десетина других. Према попису наведених ствари, процењена вредност им је износила готово двоструко више од земљишта на коме је црква подигнута.“
Врањска Саборна црква, посвећена Светој Тројици, као централни епархијски храм у свом најстаријем сачуваном попису из 1908. године, у његовом другом делу, где су наведене непокретне ствари наводи преко осамдесет одредница. Број самих предмета је готово удвостручен, и они су разврстани по намени и материјалу. Поменути су сребрни и позлаћени путири, дискоси и ложице, те различита копља, крстови са оковима од филиграна, дарохранилница у облику цркве, окована јеванђеља, те различити сасуди, кадионице, кандила, одежде и тканине проткане срмом и златом. Потом следе предмети изведени од калаја, олова и легура метала." Овакви подаци најбоље одсликавају на који су начин храмови били опремани и до које мере се заједница са својим приложницима старала о брижљивом опремању својих светиња. У истој књизи инвентара, у трећем делу, одвојено је дат попис богослужбених књига и попис црквене књижнице, која у том тренутку садржи нешто више од три стотине књига.
Два пописа из 1919. године сачувана су у сеоским црквама из места Јелашнице и Корбејевца. У инвентару јелашничке цркве уз поједине
8 Наведени документ налази се у храму Светог Георгија у Сурдулици - Ивентар покретне ствари цркве Сурдуличке, храма “Св. Велико-Мученика Георгија "у срезу Масуричком, округа Врањског за 1897 годину.
» Наведени документ налази се у Саборном храму Свете Тројице у Врању: Инвентар имања Врањске Саборне цркве 1908. год, 1 – Инвентар Светих Утвари.
[0 Исто, Ш – Инвентар Богослужбених Књига; У - Инвентар Књижнице.