Leskovački zbornik
388 Вук Даутовић
предмете означено је да су стари, попут путира, копља, кашичице и неких делова свештеничке одежде. Поред антиминса, воздуха, дарака и такође дела свештеничких одежди стоји податак да су нови, што сведочи о сталном старању заједнице кроз обнављање црквеног фонда. У корбејевачком попису црквеног имања, храма Успења Пресвете Богородице, наведени су сви потребни богослужбени предмети, као и остале ствари које црква поседује, попут певница, бакарне купељи за крштење, барјака, и стакленог полијелеја, те пећи, столова, чак и делова алата који припада црквеном домаћинству, попут секире. Занимљив је накнадно додат запис црвеним мастилом, уписан 27. августа 1925. године, када је попис очигледно поновљен, да у њега нису унесена три дарована кандила и једна кадионица, за које је плаћено по 45 динара, о чему је остао траг у књизи рачуна, па се од чиновника црквеног о томе тражи објашњење. > Два пописа из 1933/34. године, потичу из јалешничке цркве посвећене светој Богородици и цркве Бистарске, посвећене светом Апостолу Филипу. У њима се најпре наводе земљиште, и сама црквена грађевина као непокретности, а потом следи листа покретног црквеног имања, из које се види да су обе у потпуности снабдевене свим потребним светим утварима. 3 ;
Цркве на територији Врањске епархије, према овим сачуваним пописима из различитих година с краја ХГХ и почетка ХХ века, биле су потпуно опремљене свим потребним богослужбеним предметима, често у количини која је превазилазила појединачно потребне предмете за литургијску употребу. Поред канонски одређених и сходно томе, на Светом Престолу распоређених утвари: антиминса, дарохранилнице, јеванђеља, крста и свећа, потом путира, дискоса, звездице, копља и ложице у проскомидији, те покривача часног престола - индитије, покроваца, аера, воздуха. Помињу се кандила, и то велика испред царских двери и мала испред појединачних светитељских икона, затим разноврсне кадионице, петохлебнице, посуде за миро, теплоту, прибори за причест болних, купељи за крштавање, затим рипиде и барјаци. Уз саме богослужбене предмете. цркве су потпуно снабдевене елементима ентеријера, попут столова, полијелеја, владарског и епископског престола, столова за вернике, столова за свеће, те различитим чирацима и свиме оним што је служило како самом богослужењу тако и практичним чиновима побожности од
" Наведени документ налази се у храму Рођења Пресвете Богородице у Јелашници: Ивентар 1919. год. непокретно имање и покретне ствари цр. Јелашничке.
• Наведени документ налази се у храму Ваведења Пресвете Богородице у Корбејевцу: Инвентар покретне имовине цркве Корбевачке за 1919. год.
% Наведени документ налази се у храму Рођења Пресвете Богородице у Горњем Тлами-
ну: Инвентар имовине Јарешничке цркве “Св. Богородице " за 1933/34 год; Инвентар имовине Бистарске цркве “Св Филипа " за 1933/34 год.