Leskovački zbornik
390 Вук Даутовић
потврђују и инвентари. О тој пракси сведочи збирка сачувана у ризници Саборне цркве Свете Тројице у Врању, која је уједно и најбогатија!" У њој се налази шест антиминса, најстарији је штампан по бакрорезном предлошку јерусалимског патријарха Аврамиоса током ХУШ века, а освећен је у време митрополита српског Петра 1837. године. Други је настао у светогорском окружењу 1816. године, из руке монаха Данијела, а освећен је 1847. године од стране скопског митрополита Јоакима. Ово су уједно најстарији сачувани примерци на територији епархије.
У ризници се чува и антиминс васељенског патријарха Јоакима, који је освештао владика Пајсије 1862. године. Његова особеност је специфични ликовни израз настао применом зографског модела иконописа на бакрорезну технику. Класичне је композиције, проширене појединим сценама. У центру се налази представа Христовог полагања у гроб, у угловима су округли медаљони са јеванђелистима, док су уз горњу ивицу приказана Света Тројица са анђеоским хоровима, док је уз доњу Тајна вечера, и оруђа Христових мука и страдања. Уз леву ивицу је сцена Васкрсења, на којој су војници приказани у оновременој грчкој ношњи, док је десно представљено Скидање са крста. Антиминси штампани по овом предлошку из времена када је епархија била под јурисдикцијом Васељенске патријаршије сачувани су у цркви Светог Николе у селу Градња и у цркви Светих апостола Петра и Павла у Кривој Феји." Оба антиминса носе натпис на бор- | ин па пј дури са именом Васељенског патријарха Кирила УП, који се на патријаршијском трону налазио од 1855. до 1860. године и претходе оном из Саборне цркве у Врању. Предложак по коме су настали био је у употреби у Васељенској патријаршији током ХТХ века, будући да се на његовој штампаној бордури јављају имена - и пи | двојице патријарха. Антиминс Антиминс Васељенског патријарха Кирила УП из цркве у Градњи подигнутој из цркве Светог Николе у Градњи 1832. године потиче из времена пре обнове, поменуте натписом на њеном надвратнику од 18. октобра 1892. године изведеној у време нишког епископа Глигорија.70
8 О збирци антиминса видети опширно у: В. Даутовић, Ризница цркве Свете Тројице у Врању, Саборни храм Свете Тројице у Врању, приредио Н. Макуљевић, Врање 2008, стр 170 – 183.
|" Теренска документација катедре за Нови век: Досије – Градња; Досије – Крива Феја 20 Исто, Досије – Градња.