Mamajevo razbojište ili Bitka na Kulikovom polju između Rusa i Tatara : istorijska priča iz 1880 god.

10

по геологији први век наслагања — век пужева и алги) појављују се већ рибе, морски обитници чудноватог састава, од којих је било хиљаду и пет стотина врсти, а сада, нема ни једне једите од тих врста, ни у мору ни у рекама.

У још вишим слојевима девомскога века (век риба папратни шума — старије доба примерно) почиње царство саџрија — животиња, које су некада морале Опти господари земље, седам хвати дугачка чудовишта са грдним костима. Ни са овима нису још закопане друге каке биљке, но папрат и ликоподијум. Ове су животиње живеле од меса других животиња.

Први травождер, џпновски геџандон, појављује се у добу јуре (при крају секундерног — другог века), у слоју креде, која је постала од веома ситних пужевих љушчица.

Горњи слојеви земљине коре, препуни су остатака од горостасних сисара, а са њима заједно затрпан је укупни биљни свет минулога доба, сабран по родовима и врстама, и пресован у листовима грдне ботаничке књиге.

ЏШреко овога слоја живимо ми, господари „данашњице“. Оно, по чему ми сада ходимо, толје „јуче

Како ли је изгледао јучерашњи свет 2

Ваздушни слој беше ова пута врелији и с тога небо није било азурно плаво, већ је преливало и светлуцало у порцуланским бојама; вечером и јутром црвено к'о ватра. Сунце и