Mamajevo razbojište ili Bitka na Kulikovom polju između Rusa i Tatara : istorijska priča iz 1880 god.

35

То је један од оних метеора, што имају за собом пламени реп, који се роје ноћу на св. Лоренца, који се сваки пут појављују 13. Новембра, прелазе земљин пут и једнако нас опет сукобљавају.

Наравно, једном у десет хиљада случајева деси се, те који од ових метеора падне на земљу. А од десет хиљада таких метеора, који падну на земљу, може можда само један случајно да падне на какав такав предмет, који ће од њега и да се запали. Но такав редак случај може баш и да се деси. Пре четрест и две године запалише се једном кровови у Белмонту од једне таке небеснг огњене кугле, а пре опет једно тридесет година село св. Павле претворено је таквом небесном ватром у прах и пепео.

У једној од доцнијих десет хиљада година плиоценског доба, десио се такав један сто милионити случај, да је какав метеор у своме паду на земљу, запалио једну ил другу шуму и услед тога букнуо је сав биљни свет на земљи у пламено море.

Ноћ поста дан! У кисеонику горе и струготине светлећи се као звезда, а како ли тек читава шума, која лучи амбру и смолуа опкољава је кисеоничка атмосфера две миље висока ! —

Пламена мора у округ наслањају се једна на друга, а свој до неба допирући пламени стуб пребацују с једног континента (копна, дела света) на други.

3#