Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : I. knjiga : A—Z

љонима) или бројне називе од 1 па навише. Број чета утврђује се по потреби службе и с обзиром на административну

поделу земље. Сваки округ, односно њему.

равна управна јединица, треба, по могућетву, да има по једну жандармериску чету. Распоред ових чета и бројно стање жандарма у њима одређује Министарство

Унутрашњих Послова, по предлозима ше-

фова државних управних власти и мишљењу команданта ЈА. 1

На челу чета налазе се командири, који према својим четама | имају, исте дужности, као и команданти Њбатаљона према батаљонима. У погледу вршења службе јавне безбедности дужни су извршивати наређења шефова надлежних државних власти.

За дворску службу постоји »чета дворске Ж.«, у саставу 1 жандармериске бригаде. У погледу дисциплине и вршења службе њен командир потчињен је непосредно првом краљевом ађутанту (чл. 14, 15, 19, 20, 29155. 79; и 785).

д) Водови. Жандармериске чете деле се на водове, »од којих ће бити по могућству по један за сваки административни срез«. Називају се по месту становања, и распоређују се на исти начин као и чете. На челу су им водни официри, а у недостатку ових наредници, који су у погледу вршења службе јавне безбедности дужни извршивати наређења среских или овима равних државних управних власти. Њихове су дужности: да обилазе, васпитавају, упућују и контролишу све распоређене жандарме у срезу, и настојавају, да они врше службу савесно и тачно, да одржавају »непрекидну и усмену службену везу« са шефовима државне управне власти, и да врше потере и угушују неpene по надлежним наређењима претпостављених им службених власти (чл. 16 91, 35 и 74). :

b) Жандармериске станице. Жандармериски водови деле се на сталне или привремене станице, које могу бити пешадиске, коњичке, велосипедске или мешовите. Распоред и укидање сталних станица врши Министарство Унутрашњих Послова, по предлозима надлежних управних власти и мишљењу команданта Ж., а распоред привремених станица, устројавање нових и укидање оних, које постоје врши командант Ж., у споразуму са надлежним управним | властима. | Распоред жандарма по станицама врше команданти бригаде, по предлогу командира чета и команданта батаљона.

Жандармериским станицама. командују жандармериски подофицири или каплари, који Cy дужни шизвршивати наређења надлежних управних власти у погледу вршења службе јавне безбедности онако исто као и водници. Закон им још ставља у дужност: да се старају о јавној безбедности у рејонима својих станица, да чешћим обиласцима контролишу јавну – без-

5

углавном,

– ЖАНДАРМЕРИЈА

бедност у својим рејонима и вршење службе потчињених жандарма, и да настојавају да они ову службу врше тачно и савесно; да редовно извештавају среске старешине о догађајима и стању јавне безбедности у станичним рејонима, и да пријављују иследним властима кривична дела, 2 која сазнају (чл. 17, 18, 21, 29, 35 И 75). :

Детаљне одредбе о жандармериским станицама изложене су у ШПривременим правилима за вршење. жандармериске

службе (П и Ш део) од 22/2 1920 (прописана од Министарства Унутрашњих Послова и Министарства Војске и Морнарице). | :

е) Официри. Жандармериско-официрски кадар. попуњава се: 1. из активних официра, који су свршили виши или нижи курс Војне Академије; 2. из резервних официра, који су свршили најмање шест разреда. гимназије или коју другу средњу или стручну школу, а нису старији од 30 година, и 3. из неожењених жандармериских наредника, који су положили прописани испит за чин жандармериског потпоручника, и уз то су потпуно способни за трупну службу у миру и рату. Док се формациско стање не испуни, а у оскудици кандидата са овим условима, могу се примити и трезервни официри са 4 разреда гимназије или које друге од средњих или стручних школа, или који су учествовали у српско-аустриском рату. Официри осталих родова оружја или и резерве, који се јаве за превод у Ж., дужни су да у њој отелуже годину дана ради припреме, и да. после овог рока положе прописани испит за овај превод. Отручни административно-жандармериски официри попуњују се кандидатима, који успешно сврше војну интендантску школу.

Жандармериски официри унапређују се по закону о устројству војске и морнарице, и полажу испите прописане ва дотичне чинове. За њих у свему важе одредбе овог закона и у погледу службе, оцењивања, отсуствовања, боловања, женидбе, пенсије, оставке и губљења чина. Без пристанка министра Унутрашњих ЏПослова жандармериски официри, чиновници и административно особље на служе би у Ж. не могу се постављати, премештати ни смењивати. За разлику од осталих · официра војске и морнарице, жандармериски официри носе на средини левог рукава (блуве, мундира или шињела), са спољашње стране и попреко, литицу — виши златну а нижи сребрну — дугачку 10 см а широку 3 см.

ж) Подофицири и каплари. Закон сматра као подофицире поднареднике и нареднике; каплари су само кандидати за подофицире, као год што су жандарми кандидати за капларе. Услови за добијање капларског и подофицирског чина двојаки су, општи: довољна чвротина војничког карактера, ваљаност у вршењу

= 97 =