Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : I. knjiga : A—Z

ЖАНДАРМЕРИЈА

службе, општа и стручна способност, добро владање и понашање, и посебни: а) за каплара — да је отелужио најмање 18 месеца као жандарм; 6) за поднаредника — да је са успехом свршио жандагрмериску подофицирску школу и отелужио најмање 1 годину као каплар; в) за наредника. П класе — да је свршио са успехом жандармериску подофициреку школу и отелужио најмање 92 године као поднаредник, и г) за наредника 1 класе да је свршио са успехом жандармериску подофицирску школу, отслужио најмање 5 година као наредник П класе и положио прописани испит.

Жандарм и. За жандарме могу бити примљени они нежењени наши држављани, који су отелужили свој рок у војсци и немају више од 35 година, а уз то су беспрекорног владања и прошлости, и потпуно здрави, душевно и телесно. Поред овога још је потребно да знају читати и писати, и да даду обавезу да ће у Ж. остати најмање 3 године и служити тамо где буду одређени. Могу бити стални, припремни и привремени. За време прве године службе сматрају се као припремни, а по навршетку овог рока постају стални. Привремени жандарми, који не испуњују све прописане услове за пријем у Ж., могу се примати само у недостатку кандидата са потребним условима. За ово је потребна одлука Министарства Унутрашњих ШПослова. О појединачном примању припремних кандидата ~ одлучују команданти бригаде, а за привремене жандарме командири чета, у споразуму са надлежним шефовима управне ~ власти. Њихов распоред по јединицама и на поједине службе у бригади врше такође команданти бригада, с обзиром и у границама могућности, на изражене жеље надлежних управних власти, а распоред из бригаде у бригаду — командант А.

Закон нарочито ставља у дужност жандармима: а) да службу врше савесно и тачно, по наређењима и упутствима претпостављених старешина и управних власти; 6) старање о одржању. реда, мира и личне и имовне безбедности у рејонима за које су постављени; в) хватање криваца и извршење закона и законских наређења чије извршење спада у њихову надлежност; г) брзо упознавање прилика, места и лица у додељеним им рејонима, и д) уљудност према сваком без разлике и одлучност и поузданост у вршењу службе. Ове, као и остале законима им прописане дужности, жандарми су дужни вршити, па ма то било скопчано и са опасношћу по њихов живот. Жандарм, који не би указао заштиту нападнутом, или би пропустио да суделује у васпостављању угрожене јавне безбедности и поремећеног реда, кажњава се по одредбама војно-судског закона. Ко нападне жандарма приликом вршења његове служе бене дужности, кажњава се по казненом

законику. При вршењу дужности жандарм има право да употреби оружје само кад је потребно: а) да одбије од себе или другог лица управљени удар; 6) да савлада отпор, који се на други начин не може савладати, и в) да спречи бегство опасних злочинаца, сумњивих лица на граници и војних бегунаца у групама, када се ово не може постићи на други начин. Закон им наређује, да при употреби оружја чувају људске животе, у колико је год то могућно, да се служе са мање опасним оружјем (ножем или сабљом) кад год прилике то допуштају, и да пазе да услед овога не страдају невина лица. ~

Детаљне дужности жандарма и упути за вршење њихове службе изложени су у Правилима за вршење жандармериске службе (, П и Ш) и у појединим специјалним законима.

Жандарми (као и каплари и подофицири) могу иступити из Ж.: а) кад отслуже свој обавезни рок; 6) кад постану телесно или душевно неспособни за службу, и в) кад постану једини храниоци нејаке или немоћне задруге; а отпуштају се: а) ако буду осуђени због злочинства или преступа, и 6) из дисциплинских разлога — ако су штетни по интересе службе. Привремени жандарми отпуштају се кад престане потреба, због које су примљени, односно чим се формациско стање Ж. попуни кандидатима који одговарају прописаним условима. После 3 године службе у Ж., стални жандарми могу се женити по одобрењу команданта JE.

На случај потребе, т. ]. кад је јавна безбедност угрожена у јачој мери HO обично, у састав ЈА. привремено улазе и посебне државне страже, као и општински органи јавне безбедности, по налогу надлежних шефова државне управне власти (министра Унутрашњих Послова, великих жупана, окружних начелника, среских поглавара H старешина – испостава). Ови привремени о жандармериски органи, 88 време док су у саставу А. потпадају под власт жандармериских старешина и подлеже свима службеним прописима који вреде за JR.

Настава. За обуку и стручно усавршавање жандарма, подофицира и официра. постоје: а) жандармериске припремне школе, кроз које морају проћи сви новопримљени жандарми: 6) подофицирска школа. целокупне Ж., и в) курсеви за официре. Наставом Ж. руководи њен командант, преко потчињених му команданта и командира, придржавајући се наређења и упутстава Министарства Унутрашњих Послова, и Војног за чисто војничку обуку. Он се стара да се ова настава изводи по најсавршенијим методама, израђује потребне програме за њу и доставља их на одобрење министру Унутрашњих Послова и министру Војном и Морнарице. Жандармериска подофицирска школа (основана.

= 28 —