Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : I. knjiga : A—Z

правилима, од 1/2 1990 са седиштем у Каменици) и курсеви за официре стоје не-

посредно под командантом Ж. Закон још“

ставља у дужност старешинама, да потчињеним жандармима дају, према потреби, усмена и писмена упутства из разних грана службе.

Принадлежности. Активни жандармериски официри имају исте принадлежности као официри војске и морнарице, а сем овога и посебни додатак за струку, према годинама непрекидне службе у JK. Додатак овај саставни је део плате, и утиче на. величину пенсије, ако дотични официр у моменту пенсионисања има. бар 5 година службе у Ж., и ако је у пенсију стављен због неспособности, која је последица службе.

Подофицири, каплари и жандарми имају ове принадлежности: а) плату; 6) наоружање, прибор и муницију; в) одело и постељну спрему; г) осталу потребну спрему и прибор за вршење жандармериске службе, и д) сместиште са огревом, осветлењем и простирком. Плата се дели на систематску и додатке на рок и скупоћу. Оистематска је плата: жандарма 1.200, жаплара 1.380, 'поднаредника 1.560, Haредника П класе 1.800 и наредника 1 кл. 2.400 дин. на годину, % годишњи је додатак на рок, без обзира на чин: 144 дин. шосле 3 године; 288 после 5 година; 432 после 10 година; 576 после 14 година; 720 после 20 и 960 дин. после 25 године службе. Додатци на скупоћу (лични и породични) одређују се у смислу закона о додатцима на скупоћу и по одлуци Финансиског. Одбора Народне Скупштине, од 13/7 1923, износе: у зетској области, у Јужној Србији и Београду по 1.300; у Оловеначкој, Далмацији, Лици, ШЏриморју и Херцеговини по 1.100; у северној Србији, Војводини, Босни и Хрватској по 1.000 дин. месечно. -

Поред овога жандарми имају право на дневницу за службена путовања, накнаду трошкова за сеобу, лечење у болницама (војним, грађанским и самоуправним) о државном трошку, и новчане награде за показану особиту ревност и пожртвовање у вршењу службе. Величину ових натрада одређује Министарство Унутрашњих Послова.

Жандарми и њихове породице имају, најзад, и право на пенсију, по Закону о жандармериском пенсионом фонду, од 18/2 1922. Право на личну пенсију жандарм стиче после 10 година службе у Ж., од којих 5 последњих морају бити непрекидне. У године службе рачуна се и време проведено у припремној служби. а године проведене у JK. ga време балканског и аустриског рата трачунају се за шенсију двоструко. IleHcHja ce одређује према броју година службе и величине последње плате и додатка на рок службе, тако да са навршених 10 година службе износи 40% од плате и додатка на рок, а сваком

ЖАНДАРМЕРИЈА

даљом годином службе увећава се по 3%.

"После навршених 30 година службе жан-.

дарми добијају као пенсију целу последњу плату са додатком на рок службе. Ни у ком случају пенсија не може бити мања од 480 дин. на годину. Ако би жандарм постао“ неспособан за сваки рад услед повреде, задобијене у вршењу службе, има право на пенсију у износу целе своје плате, са додатком на рок службе, без обзира на време проведено у жандармериској служби, а ако: би се само делимично онеспособио за рад, има право на пенсију од 480 дин. годишње, ако није навршио 10 година службе. Пенсионисани жандарми имају још и додатак на стан, који се одређује према величини пенсије. Жандарм може бити стављен у пенсију: а) по својој молби, кад наврши 30 година жандармериске службе или 55 POдина старости; 6) у' интересу службе, кад је телесно или душевно постао неспособан за службу или кад наврши 60 година старости, и због болести није могао вршити службу годину дана без прекида.

Удовичка пенсија одређује се према износу последње плате и додатка на рок службе за време активне службе умрлог жандарма, и не може бити мања од половине оне суме, коју би умрли уживао као личну пенсију. Ни у ком случају пак не може бити мања од 800 дин. на годину. Уз пенсију следује и додатак на скупоћу, као и осталим пенсионерима. Удовица жандарма, који није стекао право на пенсију, % који у вршењу службе погине или оболе и од болести умре, има право на годишњу пенсију од 800 дин., без обзира на дужину времена, које је њен муж провео у жандармериској служби. Ако је погинули или умрли жандарм имао право на пенсију, његова удова добија пенсију за 50% већу од оне, коју би иначе имала. За нарочите заслуге жандарма, који у вршењу службе погине или буде рањен и од ране умре у току од године дана, може се његовој удови дати као пенсија цела његова последња плата и додатак на рок службе.

Поред пенсије, удовице жандарма добијају још и додатак на децу који износи 55 њихове пенсије за свако брачно или позакоњено дете.

Право на личну и породичну пенсију престаје у овим случајевима: а) иступања из нашег држављанства или настањења у страној држави без одобрења, министра Војног и Морнарице (у последњем случају до повратка у нашу државу); 6) ступања 'у државну службу, за време док ова служба траје; в) осуде за злочинство, бешчасне преступе, иступе из користољубља, или на казну већу од 6 месеци без обзира на природу кажњивог дела: г) својевољног одрицања службе у JK. после отелужења – обвезног Doka; M) учињеног беготва из команде; ђ) отпуштања из Ж. због рђавог владања; е) изласка из Ж. по

= 729: =