Narodna milicija

Dr. PETAR TRIFUNOVIĆ:

| KURS ŠAHOVSKME TEORIJE ZA POČETNIKE

Kretanje konja može se opisati pomoću raklje. Držalja raklje ulazi u prvo koso polje do konja (koje je iste boje kao i polje na kome se nalazi konj) a kraci raklje

izdužuju se u horizontalnom i vertikalnom pravcu na dva susedna polja (koja su uvek suprotne boje od polja na kome se nalazi konj). Ovaj opis pomoću raklje, kao i raklje nacrtane na dijagramu, služe samo za to, da bi se početniku olakšalo da pronađe polja na koja konj može doći. Kružići na dijagramu označuju polja na koja konj može doći. Konj će prema tome izvršiti potez, ako sa polja na kome se nalazi pređe na koje bilo od polja označenih kružićima. Raklje dakle ne sačinjavaju potez, već olakšavaju njegovo izvodjenje.

Kretanju konja ne čine zapreku figure koje se nalaze na poljima koja on preskače. Zbog toga se za potez konja, za razliku od ostalih figura, odomaćio izraz da konj »skače«.

Važna je osobina. konja da on napada

protivničke figure, a da sam kod toga nije ·

izložen dohvatu (naravno ukoliko nije napao protivničkog konja koji se kreće po istim pravilima).

Najveću mogućnost kretanja konj ispoljava kada se nalazi u sredini table, jer mu tada stoje na raspolaganju 8 mogućih poteza. Približavanjem rubu table te se mogućnosti smanjuju. Tako na pr. konj koji se nalazi u ćošku table ima na raspolaganju samo dva poteza (vidi dijagram).

Od poteza do poteza on menja boju polja na kome se nalazi, tako sa crnog polja'ide na belo, sa belog na crno itd.

Pešak se kreće samo po jedno polje napred po vertikalnoj liniji na kojoj se nalazi. Jedino ako.se nalazi u početnoj postavi može koraknuti za dva polja napred. Pešak kreće samo napred u smeru proltivnika, i ne može se vratiti natrag. Pešak može vući i koso, ali samo onda kad uzima

protivničku figuru, pa ćemo o tome goVOriti kod uzimanja.

· Pešak, prvi po redu (gledajući na drugom dijagramu od leva na desno), može kročiti za jedno polje napred. Isto tako i drugi pešak. Treći pešak nalazi se u po-

ćetnom položaju, pa može po volji kročiti.

za jedno ili dva polja napred, ali pošto je već jednom koraknuo on može dalje da se kreće samo po jedno polje napred.

Pešak koji se probije kroz protivničke figure i stigne na osmi red table (beli pešak na osmi red table, a crni na prvi red) u znak nagrade za pokazanu hrabrost biva odlikovan i postaje figura (oficir). Koja će figura pešak postati ovisi o izboru igrača koji pretvara pešaka u figuru. On može po volji postaviti damu, topa, lovca ili konja, bez obzira dali ima u svojoj armiji takovih figura. Tako on može postaviti drugu damu, sve iako je stara još na tabli. Pretvaranje pešaka u figuru je obavezno, on ne može ostati pešak na osmom redu. Pre-

tvaranje je takodje neposredno, jer pešak postaje figura čim dotakne osmi red, i deluje odmah kao nova figura. Pešak se obično pretvara u damu, jer je ona najjača

figura. Jedino se pešak ne može pretvoriti u kralja.

Ovo važi podjednako za svih osam pešaka. U jednom potezu vuče se uvek samo jedna figura. Izuzetak je kod tzv. rohade o čemu će docnije biti govora.

Izneta pravila kretanja šahovskih figura vrede bez izuzetka samo za praznu šahovsku tablu. Na tabli obično ima više figura, pa je zbog toga i kretanje figura ograničeno. U prvom redu sopstvene figure ograničavaju jedna drugoj kretanje tako da one- ne mogu VUĆi na polje па kome se već nalazi sopstvena figura. Sopstvene figure može preskakivati samo konj. Ostale figure u pravcu svoga kretanja mogu vući najdalje do polja na kome se nalazi sopstvena figura.

Kretanje kralja ograničeno je još time što on ne može stupiti na polje, koje je napadnuto od koje protivničke figure.

Šah turnir u Ljubljani

т 1 8 februara 1948 godine održan je u Ljubljani šah turnir za naslov ekipnog prvaka Narodne milicije Narodne Керир-. like Slovenije.

Prethodno je održano predtakmičenje u kome je uzelo učešća 28 ekipa, od kojih se u polufinale plasiralo 12 ekipa i od njih je 6 ekipa uzelo učešća u finalnom takmičenju. Posle dvodnevnih borbi uspelo je Ljubljani — okolina, da osvoji, naslov ekipnog prvaka u šahu Narodne milicije NR Slovenije za 1948 godinu.

Na ovom turniru došlo je do izražaja veliko interesovanje za šah unutar NM, kao i to, da medju drugovima ima priličan broj dobrih igrača. Medju njima treba istaći drugove: Lesnika, Haložana, Topoloveca i Deotoa.

Posle završenog turnira prvoplasiranim drugovima dodeljene su nagrade u šahovima, stručnoj šahovskoj literaturi i raznim drugim knjigama.

Rešenje Ukrštenih reči iz prošlog broja

Horizontalno:

1 Мила» P. mai: 2. З1уа, шлај, глаге, 3. Bilo, гађаг, јат; 4. Рша, 516, р, #15, grob; 5. Pora, sat, NEP, sav, kras; 6. Kola, bor kat, e, Rab~ akta: 7. Lažu, bol, Niš, Ivo, kul, lala: 8, Rata, kub, b, amo, JU, kada; 9. Rano, nem, ona, ram, kava; 10. Rasa, kas; a; pek, roša» 11. Mala, TUlOn, 'Piga: 19. Mara, vod, mobay 19, Гата, ом Kupa.

Vertikalno:

1. 5Џа, бог, озат; 2. Вига, 5, Апат; 3. Polutar: 4. Požar: 5. Kar; 6. 5; 7. МЏа, зојип, ајаћ 8. Туо, Bar, n, bek, ara; 9. Na, Tit, kip, fnaat, a: 10. A, mač, naš, O, SUV, a; 11. Rat, bet, Ana, lov; 12: M, jaš, p, ina. MOG, i 13. Ава, 115 емо, гел, то 14. Raj, na, 0,-lak, top; 15. Trag, vakum, riba; 16. Smrk, Bug, kosa; 17. Bora, t, kasa; 18. Baklava; 19. Stada; 20. Ala; 21. A.

Časopis »Narodna milicija«, organ Glavne uprave NM, Ministarstva unutrašnjih poslova PNRJ, izlazi jedanput mesečno. — Godišnja pretplata je 140 dinara, pojedini broj 12 dinara. — Uredništvo i administracija Durmitofska br. 9. — Beograd. Telefon 22-371. Broj tekućeg računa 800027 u korist partije Ministarstva unutrašnjih poslova FNRJ. — Odgovorni urednik: major Branko Pavlović.

32

Štampa »Ljubljanske tiskarne« u Ljubljani.